ZAKRZEWSKI Roman

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Portret kobiety w rubinowej sukni (1990)

Technika:akryl, płótno
Wymiary:140 x 80 cm
Sygnowany i opisany na odwrocie: "’‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ IX ‧ 1990 ‧ AKRYL ‧"

W latach 80. oraz na początku lat 90. Roman Zakrzewski malował znamienne dla jego twórczości wizerunki kobiece w charakterystycznej konwencji - późniejsze obrazy były już bowiem bardziej realistyczne, subtelniejsze pod względem geometryzacji formy, malowane też w innej technice - olejnej.
Wspomniane obrazy z ostatnich dekad XX wieku - do których grupy należy także oferowany "Portret kobiety w rubinowej sukni" (1990) - są interesujące artystycznie, wyraźnie uwidaczniają się w nich wpływy mistrza artysty - Jerzego Nowosielskiego.
W prezentowanym obrazie Roman Zakrzewski zastosował kontrastową, ale trafnie przy tym zharmonizowaną kolorystykę, wykorzystując chłodniejsze, rubinowe odcienie w zestawieniu z ciepłą, kasztanową barwą, wyciszoną elementem delikatnego błękitu.