LIPEŻ Romana

LIPEŻ Romana BIOGRAFIA

Pod Barbakanem (1970)

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 119 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Lipeż 1970"

Malarstwo Romany Lipeż można określić jako wpisujące się w postimpresjonistyczny nurt koloryzmu.
Artystka w obrazie "Pod Barbakanem" ukazała scenę o charakterze rodzajowym. Na pierwszym planie, wśród drzew, zostali przedstawieni trzej mężczyźni. Jeden z nich znajduje się z lewej strony pola obrazowego i zmierza przed siebie. Dwóch pozostałych siedzi na drewnianej ławce po prawej stronie obrazu. Jeden z mężczyzn to Włodzimierz Lenin, który trzyma w rękach dziennik "Prawda".
Na drugim planie większość pola obrazowego zajmuje tytułowy krakowski Barbakan, z kolei po lewej stronie widać fragmenty pobliskich budynków w tym gmachu NBP.
Praca została wykonana w charakterystyczny dla Romany Lipeż sposób, za pomocą drobnych pociągnięć pędzla, które w efekcie dają wrażenie ruchu. Barwy zastosowane w obrazie są ciepłe i intensywne, wpływają tym samym na jeszcze większą ekspresyjność pracy.