ZAJĄC Ryszard

Ryszard Zając - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Ryszarda Zająca. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Ryszarda Zająca na aukcję [kontakt]

ZAJĄC Ryszard
ZAJĄC RyszardZAJĄC RyszardZAJĄC Ryszard
Tytuł:Portret w kapeluszu (1973)
Technika:olej, płótno
Wymiary:73 x 54 cm
82 x 62,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "R | ZA | 73"
Opisany p.g.: "BAX"
Opisany na odwrocie: "RYSZARD ZAJĄC | PORTRET W KAPELUSZU | BAX | 73 x 54 | 1973"
Lokalnie widoczne spękanie malatury.

Sprzedane:40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024)
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:7000 zł

RYSZARD ZAJĄC

Ryszard Zając urodził się w 1929 roku w Kosowie Huculskim, zmarł w 2016 roku. Na przełomie lat 40. i 50. studiował w Politechnice Szczecińskiej, następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę architekta ostatecznie porzucił i w pełni oddał się malarstwu.

W 1963 roku Ryszard Zając został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Malarstwo Ryszarda Zająca

Wykształcenie Ryszarda Zająca miało duży wpływ na jego twórczość - sztuka artysty skupiała się głównie na wedutach, fantazyjnych widokach miast i nierzeczywistych budowli. Miejskie pejzaże Ryszarda Zająca charakteryzują się zgeometryzowaną, pnącą się ku górze, stłoczoną zabudową uchwyconą często z ptasiej perspektywy. Kompozycje te są dynamiczne w swojej formie.
Ryszard Zając malował jednak także portrety oraz martwe natury. Te ostatnie charakteryzują się kubistyczną formą oraz kontrastową gamą barwną, portrety znowuż są zwykle oszczędne, przedstawiane na neutralnych tłach, ze znamienną dozą deformacji.
Obrazy Ryszarda Zająca wyróżniają się bogatą fakturą uzyskiwaną przez impastowe kładzenie farby za pomocą szpachli.

Ryszard Zając - wystawy i kolekcje

Ryszard Zając wystawiał w Polsce, Anglii, Francji, Włoszech, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Pokazy obrazów Ryszarda Zająca miały miejsce m.in. w Museo di Roma Palazza Braschi (1976), Muzeum Narodowym w Szczecinie (1977) czy Galerii Zapiecek w Warszawie (1977, 1996, 2004, 2006).

Przyjmujemy obrazy Ryszarda Zająca na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Ryszarda Zająca.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Ryszarda Zająca, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Ryszarda Zająca w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].