DALI Salvador

DALI Salvador BIOGRAFIA

Tytuł:

Surrealistyczny anioł

Technika:brąz, edycja 1151/1500
Wymiary:56 x 23 x 12 cm
Uwagi:Sygnowana: "Dali"
Opisana: "1151/1500"

Rzeźba posiada notarialny certyfikat autentyczności z 1986 roku. Odlew wykonany za życia artysty we współpracy z Rudolfem Romem.

PRACA NIEDOSTĘPNA

OPIS PRACY:
Prezentowana rzeźba przedstawia skrzydlatą postać anioła, z uabstrakcyjnioną głową w kształcie ostrosłupa i ażurowym tułowiem z centralnie umieszczonym otworem. Figura od pasa w dół została okryta swobodnie drapowaną szatą. Sylwetka postaci jest w swoim charakterze niezwykle delikatna i androgyniczna.
Anioły niejednokrotnie powracały w twórczości Salvadora Dalego. Artysta jest autorem wielu rzeźbiarskich, ale także i dwuwymiarowych kompozycji, w których w twórczy sposób przetwarzał ten motyw. Praca "Surrealistyczny anioł" może być odczytywana z jednej strony jako artystyczna gra Salvadora Dalego z takimi przedstawieniami jak słynna antyczna rzeźba "Nike z Samotraki", z drugiej jednak ukazanie postaci z geometryczną trójkątną twarzą może być odczytywane jako nawiązanie do siły duchowej lub doskonałości, z kolei otwór w piersi można interpretować jako zabieg mający zachęcić odbiorcę do spojrzenia poza to, co materialne. Salvador Dali w oferowanej pracy zawarł w znamienny dla siebie sposób w pięknej, ale szokującej zarazem, formie wizualnej bogactwo treści.
niedostepny
x
«
»