FIJAŁKOWSKI Stanisław

Stanisław Fijałkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Fijałkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Fijałkowskiego na aukcję [kontakt]

Stanisław Fijałkowski

Stanisław Fijałkowski urodził się 4 listopada 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu, zmarł 4 listopada 2020 roku w Łodzi. Studia artystyczne odbył w latach 1946-1951 w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. W latach 1947-1993 pracował na macierzystej uczelni, początkowo jako asystent a od 1983 roku jako profesor. Wykładał gościnnie za granicą: w Mons (1978, 1982), Marburgu (1990) i w Geissen (rok akademicki 1989/1990). Był doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Malarstwo Stanisława Fijałkowskiego

Artysta uprawiał malarstwo sztalugowe i grafikę.

Stanisław Fijałkowski początkowo w swojej twórczości czerpał inspiracje ze sztuki postimpresjonizmu i surrealizmu, odwołując się niekiedy do kubizmu i informelu.

W latach 50. do wykorzystywanego repertuaru form dołączył rozwiązania z nurtu surrealizmu oraz inspiracje płynące z prac Pabla Picassa. Następnie artysta zainteresował się możliwościami symbolicznego wykorzystania środków ekspresji charakterystycznych dla malarstwa abstrakcyjnego.

Artysta o swojej sztuce mówił, że jej istotę stanowi "próba harmonizowania postawy emocjonalnej z intelektualną, intuicji ze świadomością, ekspresji indywidualnej z treściami kolektywnymi". Większość obrazów Stanisława Fijałkowskiego posiada ascetyczną kompozycję. Prace cechuje ponadto lapidarność zastosowanych form i oszczędna paleta barw.

Sztuka Stanisława Fijałkowskiego jest w swoim charakterze abstrakcyjna. Kompozycje jego autorstwa zbudowane z powtarzających się linii, kół i sześcianów, są przepełnione nastrojem harmonii i mistycyzmu.

Stanisław Fijałkowski - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Dzieła artysty były prezentowane na ponad 500 wystawach w kraju i za granicą, m.in reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo (1969), Biennale w Wenecji (1972), brał także udział w Biennale Grafiki w Krakowie (1968 i 1970), wystawie "Bianco e Nero" w Lugano (1972) czy Biennale Grafiki w Lublanie (1977). W roku 2003 jego retrospektywne wystawy zorganizowały Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz warszawska Zachęta.

Stanisław Fijałkowski był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, Nagrodą im. Jana Cybisa oraz Nagrodą Kolekcjonerów im. doktora Lecha Siudy. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury.

Obrazy Stanisława Fijałowskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych. Prace artysty wchodzą w skład zbiorów Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie i w Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Fijałkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Fijałkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Fijałkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»