GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej (1950) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35 x 49,5 cm 43,5 x 58 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. l.d.: „ST.GAŁEK | 1950” na odwrocie ołówkiem: „St. Gałek | Dolina Kościeliska "Pisana", szałas" OPIS PRACY: Stanisław Gałek był uznawany za jednego z najlepszych malarzy Tatr okresu międzywojennego. Jego obraz „Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej” przedstawia Górali wypasających owce na tytułowej hali. Zarówno regionalny strój Podhalan, jak i figury owiec, mimo swobodnego sposobu malowania, zostały dobrze zaobserwowane i przedstawione. Kompozycja obrazu jest wyważona, a jej ciężar skupiony został po zacienionej lewej stronie, zamkniętej widocznym fragmentem charakterystycznej góralskiej chaty. Stosunkowo jasna gama barwna i impresjonistycznie ujęty światłocień znakomicie oddają ciepło słonecznego, wiosennego dnia w Tatrach. | |