GAŁEK Stanisław

GAŁEK Stanisław
GAŁEK StanisławGAŁEK StanisławGAŁEK Stanisław
Tytuł:Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej (1950)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 49,5 cm
43,5 x 58 cm (wymiary z oprawą)
sygn. l.d.: „ST.GAŁEK | 1950”
na odwrocie ołówkiem: „St. Gałek | Dolina Kościeliska "Pisana", szałas"

Stanisław Gałek był uznawany za jednego z najlepszych malarzy Tatr okresu międzywojennego. Jego obraz „Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej” przedstawia Górali wypasających owce na tytułowej hali. Zarówno regionalny strój Podhalan, jak i figury owiec, mimo swobodnego sposobu malowania, zostały dobrze zaobserwowane i przedstawione. Kompozycja obrazu jest wyważona, a jej ciężar skupiony został po zacienionej lewej stronie, zamkniętej widocznym fragmentem charakterystycznej góralskiej chaty. Stosunkowo jasna gama barwna i impresjonistycznie ujęty światłocień znakomicie oddają ciepło słonecznego, wiosennego dnia w Tatrach.
Sprzedane:III Aukcja Dzieł Sztuki
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5200 zł

STANISŁAW GAŁEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Gałek
Stanisław Gałek urodził się w 1876 roku w Mokrzyskach, zmarł w 1961 r. w Zakopanem. W latach 1899 - 1900 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Naukę kontynuował w Königliche Kunstgewerbeschule w Monachium i w École Nationale des Beaux-Arts w Paryż pod kierunkiem Jeana Léona Gérôme’a. Artysta należał do towarzystwa „Sztuka Podhalańska” oraz był członkiem TZSP w Warszawie. W roku 1910 podróżował do Włoch (pejzaże z Capri) i na Krym. W latach 1912-1916 nauczał w Szkole Zawodowej Kołomyi, a w 1916-1931 w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Stanisław Gałek projektował kilimy dla zakopiańskiego Stowarzyszenia "Kilim". W malarstwie Stanisława Gałka dominowały pejzaże górskie. W okresie międzywojennym artysta uważany był za najlepszego pejzażystę Tatr. Jego ulubionym motywem było Morskie Oko.

Malarz Stanisław Gałek (z brodą) oprowadza gości po wystawie obrazów. [źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY