GAŁEK Stanisław

Stanisław Gałek - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Gałka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Gałka na aukcję [kontakt]

GAŁEK Stanisław
GAŁEK StanisławGAŁEK StanisławGAŁEK Stanisław
Tytuł:Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę) (1937)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
50 x 65 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "ST. GAŁEK | 1937"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Kościelec i Świnica | St. Gałek Zakopane"

OPIS PRACY:
Stanisław Gałek w swoim malarstwie najczęściej uwieczniał górskie krajobrazy, w okresie międzywojennym był nawet uważany za najlepszego pejzażystę Tatr.
Do ulubionych motywów artysty należały Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów Polskich, malarz chętnie ukazywał również widzianą z oddali panoramę tatrzańskich szczytów. Niekiedy Stanisław Gałek górskie widoki ożywiał sztafażem, najczęściej w formie bacy wypasającego owce na halach, czego przykład stanowi prezentowana w katalogu aukcji praca. Ujęty na tle Kościelca i Świnicy pasterz zatrzymał się na moment, by oparłszy się o głaz pozwolić owcom na spokojny wypas i odpocząć, podziwiając piękno tatrzańskiej natury.
Prezentowany obraz charakteryzują swobodnie kładzione plamy o wysmakowanej kolorystyce, które wpływają na wrażeniowy charakter obrazu i impresjonistycznie oddają niuanse barwne światła odbijającego się od skalistych szczytów.
"Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę)" (1937) to obraz reprezentatywny dla twórczości Stanisława Gałka, świadczący o imponującym warsztacie oraz nieprzeciętnym wyczuciu kompozycyjnym i kolorystycznym artysty.
Sprzedane:XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022)
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:13000 zł
GAŁEK Stanisław
GAŁEK StanisławGAŁEK StanisławGAŁEK Stanisław
Tytuł:Pejzaż tatrzański (1927)
Technika:olej, tektura
Wymiary:28,5 x 37,5 cm
43,5 x 52 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "ST. GAŁEK | 1927"
Sprzedane:XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:8000 zł
GAŁEK Stanisław
GAŁEK StanisławGAŁEK StanisławGAŁEK Stanisław
Tytuł:Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej (1950)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 49,5 cm
43,5 x 58 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. l.d.: „ST.GAŁEK | 1950”
na odwrocie ołówkiem: „St. Gałek | Dolina Kościeliska "Pisana", szałas"

OPIS PRACY:
Stanisław Gałek był uznawany za jednego z najlepszych malarzy Tatr okresu międzywojennego. Jego obraz „Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej” przedstawia Górali wypasających owce na tytułowej hali. Zarówno regionalny strój Podhalan, jak i figury owiec, mimo swobodnego sposobu malowania, zostały dobrze zaobserwowane i przedstawione. Kompozycja obrazu jest wyważona, a jej ciężar skupiony został po zacienionej lewej stronie, zamkniętej widocznym fragmentem charakterystycznej góralskiej chaty. Stosunkowo jasna gama barwna i impresjonistycznie ujęty światłocień znakomicie oddają ciepło słonecznego, wiosennego dnia w Tatrach.
Sprzedane:III Aukcja Dzieł Sztuki
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5200 zł

STANISŁAW GAŁEK

Stanisław Gałek [fot. NAC]

Stanisław Gałek (z brodą) oprowadzający gości po wystawie obrazów
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Stanisław Gałek urodził się w 1876 roku w Mokrzyskach, zmarł w 1961 roku w Zakopanem. Początkowo uczył się w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego, w której później, w drugiej połowie lat 90. XIX wieku, pracował na stanowisku asystenta Edgara Kovátsa w pracowni rysunku.
W 1899 roku Stanisław Gałek wyjechał do Krakowa i podjął naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie studiował do 1900 roku w pracowniach Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Następnie edukację uzupełniał jeszcze w Königliche Kunstgewerbeschule w Monachium oraz w École Nationale des Beaux-Arts w Paryżu - tam pod kierunkiem Jeana Léona Gérôme’a.
W 1910 roku Stanisław Gałek wyjechał w podróż do Włoch i na Krym, z tego okresu właśnie pochodzą malowane przez niego pejzaże śródziemnomorskie, m.in. z niezwykle popularnej wśród malarzy wyspy Capri.
W 1912 roku artysta powrócił na ścieżkę dydaktyczną i podjął pracę w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Kołomyi, gdzie uczył do 1916 roku. Następnie powrócił do Zakopanego i pracował jako nauczyciel w tamtejszej Szkole Przemysłu Drzewnego aż do 1931 roku.

Stanisław Gałek brał czynny udział w życiu artystycznym, był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Malarstwo i twórczość Stanisława Gałka

Stanisław Gałek zajmował się głównie malarstwem, ale był również rzeźbiarzem, projektował też kilimy dla zakopiańskiego Stowarzyszenia "Kilim".
W malarstwie Stanisława Gałka zdecydowanie dominowały pejzaże górskie. Do jego ulubionych motywów niewątpliwie zaliczyć można Morskie Oko. Niekiedy tatrzańskie widoki ożywiał sztafażem, najczęściej w formie bacy wypasającego owce na halach.
Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym Stanisław Gałek uważany był za najlepszego pejzażystę Tatr.

Rzadziej niż widoki gór Stanisław Gałek malował pejzaże marynistyczne. W jego dorobku twórczym odnaleźć można również sceny rodzajowe, portrety oraz martwe natury z kwiatami.

Obrazy Stanisława Gałka wyróżniają się znakomitą stroną technologiczną i artystyczną. Jego prace cechują się bardzo dobrym wyczuciem kolorystycznym oraz nieprzeciętną umiejętnością oddania charakteru pejzażu tatrzańskiego, co jest szczególnie wyraźnie widoczne w zamglonych widokach szczytów i stawów i nasyconych światłem słonecznym widokach hal.

Stanisław Gałek - wystawy i kolekcje

Debiut wystawienniczy Stanisława Gałka miał miejsce już w 1900 roku na ekspozycji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W kolejnych latach artysta dużo wystawiał, nie tylko w Krakowie, ale również w Zakopanem, Poznaniu, we Lwowie i w Warszawie, gdzie od 1907 roku regularnie uczestniczył w wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
W 1960 roku Związek Polskich Artystów Plastyków z Zakopanem zorganizował wystawę jubileuszową prac artysty.
Obrazy Stanisława Gałka były eksponowane również na wystawach za granicą: w Wiedniu, Berlinie i Budapeszcie.

Dzieła Stanisława Gałka znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy we Lwowskiej Galerii Obrazów.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Gałka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Gałka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Gałka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Gałka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA GAŁKA

x
«
»