GAŁEK Stanisław

GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA

Morskie Oko (1921)

Technika:olej, tektura
Wymiary:29,5 x 37,5 cm
39,5 x 47,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "ST. GAŁEK | 1921"

Twórczość Stanisława Gałka to przede wszystkim pejzaże Tatr i Podhala, ujmowane wprawną ręką artysty, który większość swojego życia związał z Zakopanem i obcował z górami na co dzień.
Widok na jedno z najsłynniejszych tatrzańskich jezior – Morskie Oko – był jednym z ulubionych motywów malarza.

Stanisław Gałek Morskie Oko przedstawiał wielokrotnie, w różnej pogodzie i porach, najbardziej upodobał sobie jednak mglisty pejzaż rześkiego dnia, kiedy to woda przyjmuje najgłębsze odcienie błękitu, a górskie szczyty oplata subtelnie mgła. Do tego typu przedstawień należy również oferowany obraz z 1921 roku. Artysta znakomicie oddał w nim kolorystykę Morskiego Oka: zielonkawego przy brzegu, granatowego w oddali. Dobrze ujęta została również perspektywa – pokaźny kamień na pierwszym tle stanowi wyraźny akcent kompozycyjny, a jednocześnie punkt odniesienia, dzięki któremu odczuwalny jest monumentalizm i majestatyczność skał w tle.
Co warte wspomnienia, prezentowany obraz powstał w latach 20., kiedy to Stanisław Gałek był uważany przez krytykę i publiczność za jednego z najlepszych malarzy pejzażu Tatr.