KUCZBORSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Taniec Chochoła z "Teki Melpomeny" (1904) |
| Technika: | litografia barwna, papier |
| Wymiary: | 27,5 x 38 cm (w świetle) 48,5 x 58 cm (z oprawą) |
| sygnowana na płycie l.d.: "St. Kuczborski" opis pracy: Prezentowana praca przedstawia finałowy moment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Stanisław Kuczborski w sposób humorystyczny sparafrazował symboliczną scenę dramatu, stosując przy okazji pastisz stylu i tematyki twórczości Witolda Wojtkiewicza. Artysta przeistoczył tu bowiem aktorów w typ znanych z dzieł Wojtkiewicza niepokojących dzieci. Pozostający poza główną sceną przedstawienia dłubiący w nosie chłopczyk z szabelką jest natomiast karykaturalnym ujęciem ówczesnego dyrektora Teatru Miejskiego, Józefa Kotarbińskiego. Ciepła i bajkowa kolorystyka pracy pogłębia wrażenie nadrealności sceny. PRACA NIEDOSTĘPNA | |