KUCZBORSKI Stanisław

KUCZBORSKI Stanisław BIOGRAFIA

Taniec Chochoła z "Teki Melpomeny" (1904)

Technika:litografia barwna, papier
Wymiary:27,5 x 38 cm (w świetle)
48,5 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowana na płycie l.d.: "St. Kuczborski"

opis pracy:
Prezentowana praca przedstawia finałowy moment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Stanisław Kuczborski w sposób humorystyczny sparafrazował symboliczną scenę dramatu, stosując przy okazji pastisz stylu i tematyki twórczości Witolda Wojtkiewicza. Artysta przeistoczył tu bowiem aktorów w typ znanych z dzieł Wojtkiewicza niepokojących dzieci. Pozostający poza główną sceną przedstawienia dłubiący w nosie chłopczyk z szabelką jest natomiast karykaturalnym ujęciem ówczesnego dyrektora Teatru Miejskiego, Józefa Kotarbińskiego. Ciepła i bajkowa kolorystyka pracy pogłębia wrażenie nadrealności sceny.