ZAGAJEWSKI Stanisław
Stanisław Zagajewski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Zagajewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Zagajewskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Ptak |
Technika: | ceramika szkliwiona |
Wymiary: | 13 x 16 x 13,5 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "S.Z" |
STANISŁAW ZAGAJEWSKI
Stanisław Zagajewski urodził się ok. 1927 roku, zmarł w 2008 roku we Włocławku. Bywa nazywany Włocławskim Nikiforem, we Włocławku mówiono o nim także "Stasiu Śrubka".
Jako około dwuletnie dziecko został porzucony przez rodziców - pozostawiony pod kościołem św. Barbary w Warszawie, nie znał więc swojego nazwiska, ani prawdziwej daty urodzenia (fikcyjna data była następująca: 27 września 1927 roku, Warszawa). Wychowywał się w zakładach opiekuńczych dla sierot, początkowo w Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Rodziny Maryi w Ciechocinku, później w Grabiu pod Toruniem i Zakładzie Wychowawczym Braci Albertynów w Warszawie.
Życie spędził jako samotnik, kochał jednak otaczać się zwierzętami. Imał się różnych prac, np. ogrodnika, kucharza czy stróża nocnego, pracował też przy odbudowie warszawskiej Starówki (m.in. przy sztukateriach) czy budowie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej w Warszawie. Ostatecznie osiadł we Włocławku, gdzie, dzięki staraniom Aleksandra Jackowskiego, wybitnego etnografa i znawcy sztuki art-brut, otrzymał niewielki dom.
Artysta w dziedzinie sztuki był samoukiem, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich ceramików spośród twórców art-brut. Został zauważony jako rzeźbiarz na początku lat 60., kiedy to jego twórczością zainteresowała się Cepelia oraz Instytut Sztuki PAN.
Stanisław Zagajewski był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W 1978 nakręcono film dokumentalny o życiu artysty pt. "Stanisław Zagajewski - Ars Mea, Lux Mea" (reż. Andrzej Papuziński), w 2006 roku powstał kolejny - tym razem w reżyserii Romana Wikieła.
Sztuka Stanisława Zagajewskiego
Stanisław Zagajewski tworzył rzeźby w glinie, konstruując fantazyjne kształty. Wiedzę na temat wypału gliny zdobył podczas współpracy z Cepelią, dla której wykonywał figurki ptaków. Rzeźbił rośliny, kwiaty, zwierzęta, twarze i maszkarony oraz sceny biblijne, a nawet całe ołtarze, jego dzieła są pełne ekspresji. Niekiedy pokrywał swoje prace barwnym szkliwem. Szczególnie zachwycająca w pracach Stanisława Zagajewskiego jest dbałość o szczegół i ażurowe niuanse.
Stanisław Zagajewski - wystawy, nagrody i kolekcje
Pierwsza wystawa prac Stanisława Zagajewskiego została zorganizowana w 1963 roku w pawilonie w Łazienkach w Warszawie. W kolejnych latach eksponował np. na wystawie w Pułtusku (1964) czy ekspozycji zbiorowej w warszawskiej "Zachęcie" (1965). Odbyło się również wiele pokazów indywidualnych jego prac, m.in. we Włocławku, Toruniu i Warszawie, a także za granicą - w Paryżu i Londynie.
Stanisław Zagajewski był i jest twórcą rozpoznawalnym i cenionym. W 1981 roku został wyróżniony Nagrodą im. Brata Alberta, a trzy lata później Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". W 2005 roku otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2007 roku wręczono mu Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Honorowy Senatu RP. 2018 rok we Włocławku ustanowiono natomiast rokiem Stanisława Zagajewskiego.
Prace Stanisława Zagajewskiego są m.in. częścią kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Collection de l'Art Brut w Lozannie. Największy zbiór rzeźb artysty znajduje się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Przyjmujemy rzeźby Stanisława Zagajewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Zagajewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Zagajewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię rzeźb Stanisława Zagajewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].