ŻURAWSKI Stanisław

ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Kobieta z parasolką

Technika:olej, płótno
Wymiary:53 x 62,5 cm
63 x 73 cm (wymiary z oprawą)
sygn. p.d.: "St. Żurawski"
W dolnej części obrazu widocznych jest siedem otworów w płótnie po wcześniejszym nabiciu na blejtram

Bezsprzecznie najpopularniejszym tematem w sztuce Stanisława Żurawskiego były zmysłowe przedstawienia kobiece. W „Kobiecie z parasolką” artysta ukazał siedzącą na rozłożonym na trawie kocu młodą kobietę w modnym w XX-leciu międzywojennym stroju kąpielowym z czepcem przykrywającym ciemne włosy modelki. Przedstawiona kobieta bawi się zalotnie trzymaną w prawej ręce czerwoną parasolką, której barwa koreluje z jej kolorem ust. Obraz charakteryzuje się wyraźnym zabarwieniem o charakterze erotycznym, który podsyca jeszcze pozycja widza-podglądacza, którego obecności modelka wydaje się nie być świadoma.