ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kobieta z parasolką |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 53 x 62,5 cm 63 x 73 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. p.d.: "St. Żurawski" W dolnej części obrazu widocznych jest siedem otworów w płótnie po wcześniejszym nabiciu na blejtram OPIS PRACY: Bezsprzecznie najpopularniejszym tematem w sztuce Stanisława Żurawskiego były zmysłowe przedstawienia kobiece. W „Kobiecie z parasolką” artysta ukazał siedzącą na rozłożonym na trawie kocu młodą kobietę w modnym w XX-leciu międzywojennym stroju kąpielowym z czepcem przykrywającym ciemne włosy modelki. Przedstawiona kobieta bawi się zalotnie trzymaną w prawej ręce czerwoną parasolką, której barwa koreluje z jej kolorem ust. Obraz charakteryzuje się wyraźnym zabarwieniem o charakterze erotycznym, który podsyca jeszcze pozycja widza-podglądacza, którego obecności modelka wydaje się nie być świadoma. | |