ŻURAWSKI Stanisław

ŻURAWSKI Stanisław
ŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI Stanisław
Tytuł:Półakt w słońcu
Technika:olej, tektura
Wymiary:49,9 x 34,6 cm
61,5 x 47 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.g.: “St. Żurawski”
Sprzedane:V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2900 zł
ŻURAWSKI Stanisław
ŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI Stanisław
Tytuł:Akt
Technika:akwarela, ołówek, papier
Wymiary:48 x 37,5 cm (w świetle passe-partout)
80,5 x 70,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygn. p.d.: "St.Żurawski"
Sprzedane:IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020)
Cena wywoławcza:1400 zł
Cena uzyskana:1400 zł
ŻURAWSKI Stanisław
ŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI StanisławŻURAWSKI Stanisław
Tytuł:Kobieta z parasolką
Technika:olej, płótno
Wymiary:53 x 62,5 cm
63 x 73 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygn. p.d.: "St. Żurawski"
W dolnej części obrazu widocznych jest siedem otworów w płótnie po wcześniejszym nabiciu na blejtram

OPIS PRACY:
Bezsprzecznie najpopularniejszym tematem w sztuce Stanisława Żurawskiego były zmysłowe przedstawienia kobiece. W „Kobiecie z parasolką” artysta ukazał siedzącą na rozłożonym na trawie kocu młodą kobietę w modnym w XX-leciu międzywojennym stroju kąpielowym z czepcem przykrywającym ciemne włosy modelki. Przedstawiona kobieta bawi się zalotnie trzymaną w prawej ręce czerwoną parasolką, której barwa koreluje z jej kolorem ust. Obraz charakteryzuje się wyraźnym zabarwieniem o charakterze erotycznym, który podsyca jeszcze pozycja widza-podglądacza, którego obecności modelka wydaje się nie być świadoma.
Sprzedane:IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020)
Cena wywoławcza:2700 zł
Cena uzyskana:4600 zł

STANISŁAW ŻURAWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Żurawski
Stanisław Żurawski
[Źródło: NAC]

 

 

Stanisław Żurawski urodził się w 1889 roku, zmarł w 1976 roku. W latach 1907-1913 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa. Znaczny wpływ na rozwój stylu Żurawskiego miał głównie jego nauczyciel Wojciech Weiss. Artysta tworzył w technice olejnej i akwarelowej. Malował portrety, martwe natury i pejzaże, jednak dominującym w jego twórczości tematem był bezsprzecznie akt kobiecy. Malarz przedstawiał swoje modelki w zmysłowych pozach, we wnętrzach wśród kaskad zasłon, bądź w plenerze: na plaży lub wśród zieleni drzew. Doskonale władał wymagającą techniką akwareli, co można zaobserwować na przykładzie pejzaży. Artysta malował je niezwykle dokładnie, drobnymi pociągnięciami pędzla tworzącymi w pełni zamierzoną plamę barwną. Jego prace wyróżnia wysoki realizm, precyzyjne opracowanie szczegółów (perfekcyjnie wykończone wzory na tkaninach) oraz bogata, nasycona paleta kolorów.

Stanisław Żurawski angażował się czynnie w życie artystyczne Krakowa. Był założycielem Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Grupa miała charakter samokształceniowy: należący do niej artyści kładli nacisk na doskonalenie warsztatu i opanowanie możliwości malarskich jakie daje różnicowanie palety barw. Artysta wystawiał wspólnie z⠀ugrupowaniem w latach 1926-1932.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

x
«
»