BARANOWSKI Tadeusz
Tadeusz Baranowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Tadeusza Baranowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Tadeusz Baranowskiego na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | "O zmroku" - plansza do komiksu (1984/1988) |
| Technika: | akwarela, blaudruk, papier; diapozytyw, klisza |
| Wymiary: | 23,7 x 17,7 cm (blaudruk) 25,5 x 21,3 cm (arkusz) 41,3 x 31,3 cm (z oprawą) |
| Na odwrocie naklejona klisza z postaciami wampirów i odręczną sygnaturą artysty wykonaną pisakiem: "T. BARANOWSKI" Opisany na odwrocie: "T. BARANOWSKI BELGIA (1984/1988) | ORYGINALNY KOLOR DO PLANSZY "O ZMROKU" | BLAUDRUK - WYKONANY PRZEZ WYD. TINTIN" Opisany na odwrocie: "SKALA 1:1"; "7" Oferowana plansza stanowi pierwszą stronę epizodu pt. "Bezdomni". W Polsce plansza była opublikowana drukiem: - w 1993 roku w magazynie "Super Boom"; - w 2005 roku w zbiorczym wydaniu pt. "O zmroku"; - w 2017 roku w wydaniu "Bezdomne wampiry o zmroku"; - w 2022 w kolejnym wydaniu "Bezdomne wampiry o zmroku". PROWENIENCJA: - archiwum autora; - kolekcja prywatna. | |
TADEUSZ BARANOWSKI
Tadeusz Baranowski urodził się w 1945 roku w Zamościu. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył z wyróżnieniem w 1969 roku. Nauki pobierał w pracowni Artura Nachta-Samborskiego, przejętej następnie przez Aleksandra Kobzdeja. W czasie studiów podróżował do Paryża (1965). Należał do grupy "Atut". Po studiach pracował jako grafik, tworząc komiksy do poczytnych tygodników. W 1984 roku nawiązał współpracę z Grzegorzem Rosińskim przy serii "Thorgal". Pod koniec lat 80. i w latach 90. pracował jako redaktor graficzny pism dla dzieci i młodzieży. W zakresie komiksu nawiązał współprace z belgijskimi, francuskimi i polskimi wydawnictwami. W 2008 roku powrócił do malarstwa i tworzenia asamblaży. Tadeusz Baranowski znany jest również z instalacji artystycznych, fotografii i poezji.
Twórczość Tadeusza Baranowskiego
Tadeusz Baranowski jest malarzem, ilustratorem, grafikiem i twórcą komiksów. Do jego najbardziej ikonicznych i poszukiwanych cykli należą: "Antresolka profesorka Nerwosolka", "Orient Men", "Skąd się bierze woda sodowa". Oryginalne plansze Tadeusza Baranowskiego od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością na polskim rynku aukcyjnym, stanowiąc kluczowy segment kolekcjonerskiego komiksu i ilustracji. Tadeusz Baranowski współpracuje z wydawnictwami, agencjami reklamowymi oraz producentami filmowymi. Na podstawie jego komiksów powstały filmy animowane takie jak: "Przygody Profesorka Nerwosolka" (1984), "Kosmiczne przygody Profesorka Nerwosolka" (1986), "Smok Diplodok" (2024).
Oprócz projektowania graficznego, artysta tworzy asamblaże, wykorzystując farby olejne, akrylowe różnego rodzaju materiały, takie jak: tkaniny, tworzywa sztuczne i drewno.
Tadeusz Baranowski – nagrody, wystawy i kolekcje
W 2007 roku Tadeusz Baranowski otrzymał od ministra ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za twórczość skierowaną do dzieci.
Tadeusz Baranowski wystawiał w kraju i za granicą m.in. w Warszawie, Lublinie, Sopocie, Szczecinie, Berlinie i Helsinkach. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach warszawskiej Zachęty, Teatru Studio w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

Przyjmujemy dzieła Tadeusza Baranowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tadeusza Baranowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tadeusza Baranowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię prac Tadeusza Baranowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].