KOBZDEJ Aleksander

Aleksander Kobzdej - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Aleksandra Kobzdeja. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Aleksandra Kobzdeja na aukcję [kontakt]

KOBZDEJ Aleksander
KOBZDEJ AleksanderKOBZDEJ AleksanderKOBZDEJ Aleksander
Tytuł:Hors Cadre (Poza ramą) (1970-1971)
Technika:technika mieszana, papier mâché, siatka metalowa
Wymiary:50 x 81 x 4,5 cm
82 x 110 cm (z oprawą)
Uwagi: PRACA NIEDOSTĘPNA

OPIS PRACY:
"Hors Cadre" (w polskim tłumaczeniu - poza ramą) jest nazwą ostatniego cyklu tworzonego przez Aleksandra Kobzdeja. Artysta pracował nad nim od 1969 roku aż do końca swojego życia. Stworzył około 70 kolejno numerowanych prac. Punktem wyjścia do zaprojektowania tego rodzaju obiektów były doświadczenia artysty związane z powstaniem cyklu "Szczeliny", w którym to malarz eksperymentował z reliefem.
Obrazy z cyklu "Hors Cadre" są dosłownie przestrzenne, falują i wyginają się, przywodząc na myśl skojarzenia z rozwianą tkaniną. Artysta tworząc te formy celowo kształtował materię w taki sposób by ukazać jej swoistą samodzielność, która przekracza granice tradycyjnie rozumianej sztuki.
W prezentowanej pracy wyraźnie zauważalna jest chęć wykroczenia poza malarstwo. W efekcie dzieło zbliża się do form przestrzennych, jednak zachowując przy tym wartości stricte malarskie, takie jak walorowany kolor. W swojej istocie oferowana praca jest obiektem stanowiącym wyraz poszukiwania niezwykle wysublimowanego sposobu wypowiedzi artystycznej, która zawiera w sobie treści związane ze światem materialnym i metafizycznym.
niedostepny

ALEKSANDER KOBZDEJ

Aleksander Kobzdej urodził się w 1920 roku w Olesku na Ukrainie, zmarł w 1972 roku w Warszawie. Zajmował się architekturą, malarstwem i rysunkiem, tworzył także obiekty przestrzenne. W 1939 roku rozpoczął studia architektoniczne na Politechnice Lwowskiej, które kontynuował do 1941 roku. Równocześnie studiował malarstwo w pracowni Władysława Lama na tej samej uczelni. Po zakończeniu wojny Aleksander Kobzdej rozpoczął naukę na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Eugeniusza Eibischa. Studia w zakresie architektury kontynuował natomiast na Politechnice Gdańskiej, gdzie otrzymał dyplom w 1946 roku i gdzie przez następne cztery lata pracował jako wykładowca.
W 1951 roku Aleksander Kobzdej przeniósł się do Warszawy i związał się na pewien czas ze stołeczną Akademią Sztuk Pięknych. W latach 1965-1966 kierował katedrą malarstwa w Hochschule für Bildende Kunste w Hamburgu.

Twórczość Aleksandra Kobzdeja

Aleksander Kobzdej powszechnie znany jest jako czołowy reprezentant malarstwa socrealistycznego w Polsce (obraz artysty pt. "Podaj cegłę" z 1950 roku stał się symbolem polskiego malarstwa okresu socrealizmu). W jego artystycznym dorobku nie brakuje jednak obrazów abstrakcyjnych i przestrzennych reliefów, wykonanych w duchu taszyzmu. Ponadto Aleksander Kobzdej tworzył także scenografie, plakaty i ilustracje książkowe.

W okresie studiów malarstwo Aleksandra Kobzdeja bliskie było założeniom postimpresjonistycznym. Wówczas już można było także zauważyć fascynację sztuką niefiguratywną, przede wszystkim abstrakcją organiczną. W drugiej połowie lat 40. Aleksander Kobzdej ulegał coraz wyraźniejszym tendencjom realistycznym, co nasiliło się znacząco w momencie wprowadzenia doktryny realizmu socjalistycznego w 1949 roku.
Artysta wypracował styl malarski niemal w pełni realizujący postulaty teoretyków sztuki socrealistycznej – charakteryzowała go bezpośredniość i schematyczność, uproszczony realizm i jasno określona konstrukcja obrazu. Również pod względem doboru tematów Aleksander Kobzdej konsekwentnie spełniał najważniejsze założenia doktryny.
Pod wpływem podróży do Chin i Wietnamu odbytej w 1954 roku jego twórczość zyskała nieco bardziej ekspresyjny charakter; rysunek uległ rozluźnieniu, a kontrasty barwne i światłocieniowe zyskały na intensywności.

Pod koniec lat 50. Aleksander Kobzdej odbył podróż po Europie Zachodniej, która diametralnie zmieniła jego podejście do sztuki. Niemal zupełnie porzucił malarstwo przedstawieniowe i zaczął tworzyć metaforyczne kompozycje o niepokojących formach oraz ciemnej i zawężonej gamie barwnej. Wyraźny wpływ na jego twórczość miało francuskie malarstwo informelu. Aleksander Kobzdej pokrywał płótna grubymi warstwami malarskimi o
zróżnicowanej fakturze. Coraz częściej w pole obrazowe wprowadzał także materiały niemalarskie: siatki, sznurki, fragmenty metalu i drewna. Jego prace stawały się coraz bliższe przestrzennym reliefom.

W drugiej połowie lat 60. Aleksander Kobzdej zaczął tworzyć charakterystyczne kompozycje – dwa pasma podobrazia pokryte jednolitym kolorem, między którymi tworzy się szczelina wypełniona przestrzenną, organiczną materią.
Ostatnie lata życia artysta poświęcił natomiast rzeźbiarskim konstrukcjom z masy plastycznej – kłębiącym się bezkształtnym formom udrapowanym na metalowej siatce.

Aleksander Kobzdej - nagrody, wystawy, kolekcje

W latach 50. twórczość Aleksandra Kobzdeja cieszyła się dużym uznaniem władz komunistycznych, w związku z czym malarz otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych. Ponadto reprezentował Polskę na najważniejszych zagranicznych wydarzeniach artystycznych, m.in. na Biennale w Wenecji w 1954 roku, Biennale w Sao Paolo w 1959 roku czy Documenta III w Kassel w 1964.
Brał udział w corocznych Ogólnopolskich Wystawach Plastyki organizowanych w Warszawie.

W 1992 roku, w 20-lecie śmierci malarza, warszawskie Muzeum Akademii Sztuk Pięknych zorganizowało monograficzną wystawę jego prac.

Obrazy Aleksandra Kobzdeja znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w
muzeach i kolekcjach zagranicznych, m.in. w MoMa i The Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Moderna Museet w Sztokholmie, Musee d'Art Moderne w Sao Paulo, Rockefeller Collection, G. David Thompson Collection czy Sammlung Beitz w Essen.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Aleksandra Kobzdeja na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Aleksandra Kobzdeja.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Aleksandra Kobzdeja, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ALEKSANDRA KOBZDEJA

x
«
»