PRUSZKOWSKI Tadeusz

Tadeusz Pruszkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Tadeusza Pruszkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Tadeusza Pruszkowskiego na aukcję [kontakt]

TADEUSZ PRUSZKOWSKI

Tadeusz Pruszkowski, źródło: NAC

Tadeusz Pruszkowski
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Tadeusz Pruszkowski urodził się w 1888 roku w Borucicach, zmarł w 1942 roku w Warszawie. W 1897 roku przeniósł się wraz z rodziną do stolicy. W latach 1904-1907 uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Konrada Krzyżanowskiego, zwanego przez uczniów "Krzyżakiem". Od 1908 roku kontynuował naukę w Paryżu, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym tamtejszej Polonii. W paryskich muzeach Tadeusz Pruszkowski studiował dzieła mistrzów holenderskich oraz Diego Velázqueza. W tym okresie podróżował też po Francji, Szwajcarii, Anglii i Algierii.
W 1911 roku Tadeusz Pruszkowski wrócił do Warszawy, gdzie współtworzył ugrupowanie artystyczne Młoda Sztuka i został jego prezesem. Zgodnie z doktryną grupy, wszyscy członkowie Młodej Sztuki wstąpili w 1915 roku do Legionów Polskich. Tadeusz Pruszkowski przyjął pseudonim "Rdza" i służył do 1917 roku w I. Pułku ułanów. W tym czasie stworzył liczne portrety dowódców i żołnierzy, które zostały pokazane podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie.

W 1918 roku Tadeusz Pruszkowski został asystentem w warszawskiej SSP. W 1922 roku, po śmierci Konrada Krzyżanowskiego, artysta przejął katedrę mistrza i został profesorem Szkoły Sztuk Pięknych (od 1934 roku ASP) w Warszawie. W latach 1930-1932 był dyrektorem uczelni, a w latach 1932-1936 jej rektorem. Swoją osobowością wywarł wielki wpływ na studentów. Zaliczał się do czołowych organizatorów życia artystycznego w niepodległej Polsce. W 1922 roku zainicjował powstanie Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm, w 1924 roku udzielał się przy zakładaniu Spółki Akcyjnej "Dom Sztuki", w 1934 roku przyczynił się znowuż do powołania Bloku Zawodowych Artystów Plastyków. Wraz ze swoimi studentami w 1925 roku Tadeusz Pruszkowski założył Bractwo św. Łukasza. Należał do Rady Instytutu Propagandy Sztuki.
Organizował też studenckie plenery malarskie w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie w 1923 roku zbudował dom z pracownią. Plenery przyciągały rzesze uczniów, a sama willa Tadeusza Pruszkowskiego stała się ważnym miejscem spotkań warszawskich artystów. Tadeusz Pruszkowski przyczynił się w ten sposób do sławy Kazimierza Dolnego jako mekki artystów. W 1926 roku artysta nakręcił tam film "Szczęśliwy wisielec, czyli Kalifornia w Polsce".
W latach 30. Tadeusz Pruszkowski zajmował się również krytyką sztuki i publikował swoje felietony w Gazecie Polskiej. W 1938 roku został honorowym obywatelem Kazimierza Dolnego.

W czasie II wojny światowej został aresztowany (w 1942 roku) i przewieziony do więzienia na Pawiaku. Zginął rozstrzelany przez hitlerowców podczas próby ucieczki.

Tadeusz Pruszkowski, źródło: NAC

Tadeusz Pruszkowski przy swoim samolocie
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Tadeusza Pruszkowskiego

Tadeusz Pruszkowski w czasie pobytu w Paryżu malował głównie portrety i kompozycje symboliczne. Po powrocie do kraju tworzył sceny historyczne, kompozycje fantastyczne i martwe natury. W późniejszym okresie poświęcił się głównie malarstwu portretowemu. Malował polityków, przedstawicieli świata kultury oraz autoportrety. Osoby portretowane często ukazywał w wyszukanych strojach. Tadeusz Pruszkowski tworzył również intymne portrety kobiet, które często przedstawiał w pozie zadumy. W wizerunkach kobiet artysta stosował miękką plamę barwną oraz nasyconą kolorystykę z wyraźnymi akcentami czerwieni. W portretach męskich Tadeusz Pruszkowski stosował bardziej stonowane kolory i ciemniejszą paletę barwną. Od dekoracyjnych portretów kobiecych odróżnia je głęboka charakterystyka psychologiczna modela.

Tadeusz Pruszkowski - wystawy i kolekcje

Tadeusz Pruszkowski wystawiał swoje prace na Salonach Paryskich, potem brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1914, 1922), na Biennale w Wenecji (1920, 1934) i I Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929). Wraz z Bractwem św. Łukasza uczestniczył np. w wystawach w Brukseli, Amsterdamie, Rzymie czy Genewie.

Prace Tadeusza Pruszkowskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym czy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Tadeusza Pruszkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tadeusza Pruszkowskiego. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tadeusza Pruszkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»