KOKIETEK Tadeusz

KOKIETEK Tadeusz
KOKIETEK TadeuszKOKIETEK TadeuszKOKIETEK Tadeusz
Tytuł:Jeździec (1944)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:33 x 40,2 cm
46,5 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Tadeusz Kokietek - 1944"
W dolnej części pracy widoczne zacieki pożółkłego werniksu.

TADEUSZ KOKIETEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Tadeusz Kokietek urodził się w 1920 roku w Łodzi, zmarł tamże w 1982 roku. W dziedzinie sztuki był samoukiem, swoje studia opierał na tradycji europejskiego malarstwa realistycznego przełomu XIX i XX wieku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Tadeusz Kokietek cieszył się uznaniem wśród lokalnych kolekcjonerów, malował obrazy dla rodzin znanych łódzkich przemysłowców, m.in. Grohmanów i Geyerów.
Zajmował się malarstwem sztalugowym i ilustracją. Posługiwał się techniką olejną i akwarelą. W swojej sztuce podejmował najczęściej tematy historyczne, batalistyczne i rodzajowe, głównie myśliwskie. Nierzadko inspirował się literaturą, np. powieściami Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Wykonywał również portrety na zamówienie, rzadziej malował pejzaże, weduty i martwe natury. Jednym z ulubionych motywów artysty były konie.
W dziedzinie ilustracji Tadeusz Kokietek współpracował z łódzkim dziennikiem "Express Ilustrowany".

Wystawiał na wielu ekspozycjach, m.in. w warszawskiej Zachęcie, jego prace pokazano także na dwóch wystawach pośmiertnych – w łódzkim Biurze Wystaw Artystycznych (1983) oraz w Łódzkim Domu Kultury (2021). Za swoje dzieła zdobył kilka nagród, np. Nagrodę Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego (1938).
Obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, ale także w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.