URTNOWSKI Theodor
Theodor Urtnowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Theodora Urtnowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Theodora Urtnowskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Gdańsk - widok na bazylikę Mariacką |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 67 x 49 cm 82 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: ".TH. URTNOWSKI." |
Sprzedane: | 40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
THEODOR URTNOWSKI
Theodor Urtnowski urodził się w 1881 roku w Toruniu, zmarł w 1963 roku w Akwizgranie. Był artystą malarzem oraz grafikiem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie pod kierunkiem Adolfa Maennchena, wykształcenie uzupełniał jeszcze w Paryżu. Od 1910 roku Theodor Urtnowski mieszkał i pracował w Oliwie oraz Sopocie. W 1945 roku przeprowadził się do Niemiec.
Malarstwo Theodora Urtnowskiego
W twórczości Theodora Urtnowskiego dominują weduty, zwykle widoki Gdańska, rzadziej innych nadbałtyckich miejscowości (np. Sopotu) oraz Akwizgranu. Artysta wykonywał również litografie przedstawiające Gdańsk i Malbork, utrzymane w różnych tonacjach barwnych, zależnych od pory dnia: widoki o poranku zachowane są w cynobrze skontrastowanym z błękitem, weduty o zmierzchu w biało-błękitnych kolorach z akcentami żółci i czerwieni.
Po 1945 roku, biorąc pod uwagę liczne zniszczenia Gdańska, Theodor Urtnowski prawdopodobnie malował miasto tak, jak utrwalił je w swej pamięci.
Artysta zajmował się również malarstwem sakralnym oraz projektowaniem dekoracji teatralnych.
Theodor Urtnowski - wystawy i kolekcje
Od 1907 roku Theodor Urtnowski uczestniczył w wystawach gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych w okresie II Wolnego Miasta Gdańska oraz w Niemczech.
Obrazy Theodora Urtnowskiego znajdują się w zbiorach polskich muzeów, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w Muzeum Gdańska.
Przyjmujemy obrazy Theodora Urtnowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Theodora Urtnowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Theodora Urtnowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Theodora Urtnowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].