URTNOWSKI Theodor

Theodor Urtnowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Theodora Urtnowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Theodora Urtnowskiego na aukcję [kontakt]

URTNOWSKI Theodor
URTNOWSKI TheodorURTNOWSKI Theodor
Tytuł:Gdańsk - widok na bazylikę Mariacką
Technika:olej, sklejka
Wymiary:67 x 49 cm
82 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: ".TH. URTNOWSKI."

Sprzedane:40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5500 zł

THEODOR URTNOWSKI

Theodor Urtnowski urodził się w 1881 roku w Toruniu, zmarł w 1963 roku w Akwizgranie. Był artystą malarzem oraz grafikiem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie pod kierunkiem Adolfa Maennchena, wykształcenie uzupełniał jeszcze w Paryżu. Od 1910 roku Theodor Urtnowski mieszkał i pracował w Oliwie oraz Sopocie. W 1945 roku przeprowadził się do Niemiec.

Malarstwo Theodora Urtnowskiego

twórczości Theodora Urtnowskiego dominują weduty, zwykle widoki Gdańska, rzadziej innych nadbałtyckich miejscowości (np. Sopotu) oraz Akwizgranu. Artysta wykonywał również litografie przedstawiające Gdańsk i Malbork, utrzymane w różnych tonacjach barwnych, zależnych od pory dnia: widoki o poranku zachowane są w cynobrze skontrastowanym z błękitem, weduty o zmierzchu w biało-błękitnych kolorach z akcentami żółci i czerwieni.
Po 1945 roku, biorąc pod uwagę liczne zniszczenia Gdańska, Theodor Urtnowski prawdopodobnie malował miasto tak, jak utrwalił je w swej pamięci.
Artysta zajmował się również malarstwem sakralnym oraz projektowaniem dekoracji teatralnych.

Theodor Urtnowski - wystawy i kolekcje

Od 1907 roku Theodor Urtnowski uczestniczył w wystawach gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych w okresie II Wolnego Miasta Gdańska oraz w Niemczech.

Obrazy Theodora Urtnowskiego znajdują się w zbiorach polskich muzeów, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w Muzeum Gdańska.

Przyjmujemy obrazy Theodora Urtnowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Theodora Urtnowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Theodora Urtnowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Theodora Urtnowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].