TATARCZYK Tomasz

TOMASZ TATARCZYK - NOTA BIOGRAFICZNA

Tomasz Tatarczyk urodził się w 1947 roku, zmarł w 2010 roku. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozpoczął w 1976 roku po wcześniejszym ukończeniu Politechniki Warszawskiej w 1972 roku. Dyplom uzyskał w 1981 roku w pracowni Jana Tarasina. Następnie przez siedem lat był asystentem na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. W okresie stanu wojennego prężnie angażował się w działalność niezależnych ruchów artystycznych. Był także związany z Galerią Foksal (od 1984) oraz Galerią Studio, gdzie prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (np. „4 Foksal Gallery Artists”).

Jego prace eksponowały także zagraniczne galerie sztuki, m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Włoszech. Twórczość Tatarczyka była wielokrotnie nagradzana: w latach 1987-1988 otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, natomiast w 1990 roku zdobył jedną z głównych nagród na XV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie a 2008 został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Wczesne obrazy Tatarczyka były raczej malarskimi obiektami przestrzennymi aniżeli malarstwem w klasycznym rozumieniu. Artysta wieszał je na drążkach, dziurawił, owijał sznurkiem. Zupełnie inne są jego dojrzałe prace: niezwykle oszczędne w środki malarskie, utrzymane zazwyczaj w dwóch kontrastowych barwach: czerni i bieli. Kompozycja obrazu jest zawsze wysmakowana i minimalistyczna, przedstawiająca lecz jednocześnie balansująca na granicy abstrakcji (np. „Czarna droga”, 1992).

W jego późnych pracach często powtarzają się motywy: drogi, wzgórza, łódki i psa. W swoich pracach nawiązywał do ikonografii chrześcijańskiej („Siedem grzechów głównych”) oraz do tradycji malarstwa europejskiego („Brama Caspara Davida Friedricha”). Jego prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, kolekcji Konrada Adenauera, kolekcji Davida Andersona w Buffalo, Glyn Vivian Art Gallery, Tutfs University, Moderna Museet w Szwecji, Aldrich Museum, Muzeum w Vukowarze, Ridgefield Museum.

WYBRANE WYSTAWY

1986 - Galleri Lang, Malmo
1987 - Galeria Foksal, Warszawa
1988 - Galeria Foksal, Warszawa
1988 - Frank Bustamante Gallery, Nowy Jork
1988 - Soho Center for Visual Artists, Nowy Jork
1991 - Galeria Spicchi dell"Est, Rzym
1992 - Galeria Foksal, Warszawa
1994 - 26 Festival International de la Peinture, Chateau-Musee de Cagnes-sur-Mer
1995 - Essence and Persuasion - the Power of Black and White, Anderson Gallery, Buffalo
1995 - Granice Obrazu. Polskie Malarstwo Lat Dziewięćdziesiątych, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
2002 - Muzeum Narodowe, Warszawa
2004 - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa.

 

Poszukiwany artysta

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt