BROLL-URBANOWICZ Urszula BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kompozycja buddyjska (1996) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 46 x 38 cm 53 x 45 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany na odwrocie: "URSZULA BROLL | 1996" OPIS PRACY: Oferowany obraz olejny na płótnie namalowany został w latach 90. przez Urszulę Broll-Urbanowicz, artystkę i buddystkę, której późny okres twórczości ukształtowała fascynacja wschodnimi naukami duchowymi. Praca wpisuje się w zapoczątkowany od lat 70. cykl obrazów malowanych przez artystkę w domu pod Jelenią Górą, we wsi Przysieka, gdzie żyła i tworzyła w otoczeniu założonej przez siebie wspólnoty religijnej o nazwie Oneiron. Inspiracją dla powstających dzieł malarskich były mandale, czyli motywy występujące w sztuce buddyjskiej, związane z praktyką tantr. Stosowane w przygotowywaniu mandali geometryzujące układy form łączy zawsze jeden centralny punkt, który rozumiany jest jako symboliczny początek i koniec. Mandale można rozpatrywać także w kategoriach swego rodzaju diagramów, ukazujących sposób, w który chaos przemienia się w harmonię. Prezentowane dzieło stanowi oczywiste nawiązanie do tej formy sztuki wschodniej. Jest to osiowa, zamknięta kompozycja, utrzymana głównie w chłodnych barwach - rozbielonych błękitach i zieleniach. Stanowi połączenie abstrakcyjnych form geometrycznych z surrealistycznie ukazanymi elementami świata widzialnego, takimi jak góry, niebo, budynek świątyni i statek. Na osi głównej artystka umieściła trzy odrębne geometryczne układy złożone z wieloboków, trójkątów i kół. Szczególnie ważnym fragmentem jest, zlokalizowany również na osi obrazu, ciepły akcent kolorystyczny w odcieniach żółci i oranżu. Ilustruje on motyw zachodzącego słońca, czyli znak symbolicznego połączenia nieba i ziemi. | |