TARANCZEWSKI Wacław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 74,7 x 59,7 cm 91 x 76 cm (z oprawą) |
| sygnowany l.d.: "T" OPIS PRACY: Dekoracyjne martwe natury były główną domeną twórczości Wacława Taranczewskiego. Prezentowana praca została namalowana w typowy dla artysty, dynamiczny sposób, z pozostawieniem widocznych śladów pędzla. Malarz zbudował kompozycję z wykorzystaniem wąskiej, ale nasyconej gamy barwnej. Dominantę kolorystyczną stanowią odcienie fioletu, których szerokie płaszczyzny artysta przełamał akcentami cynobru. Ważnym elementem obrazu jest usytuowana w centrum żółta świeca osadzona na czerwonym świeczniku. Zestawienie żółci i czerwieni doskonale koreluje z ciepłymi odcieniami pomarańczu, wprowadzając harmonię i zamykając ciężar kompozycyjny w lewej części płótna. PRACA NIEDOSTĘPNA | |