TARANCZEWSKI Wacław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z drewnianym kościołem (lata 30.) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 33 x 47 cm 55 x 69 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "W. Taranczewski" OPIS PRACY: Twórczość Wacława Taranczewskiego kojarzona jest głównie ze sztuką figuratywną o uproszczonym, syntetycznym charakterze i nasyconych barwach. Malarz ulegał koloryzmowi, blisko było mu do założeń artystycznego ugrupowania "Bunt", należał także do grupy Pryzmat, z którą wystawiał od 1933 roku. Inspiracje czerpał z różnych stron, zarówno malarstwa nowożytnego, jak i sztuki ludowej. Jego dorobek obejmuje malarstwo sztalugowe, monumentalne, artysta zajmował się także grafiką. Silnym i stałym źródłem natchnienia dla Wacława Taranczewskiego była natura. W jego twórczości znajdziemy zatem także pejzaże malowane swobodnie, plamą barwną, przy użyciu barw oddających w sposób bardziej realistyczny koloryt obserwowanych miejsc. Oferowana praca powstała zapewne w trakcie pobytu Wacława Taranczewskiego na południu Polski przed wojną, w latach 30. XX wieku. Pejzaż z widokiem drewnianego kościółka oddawać miał zimową aurę małopolskiej wsi. Chłodna gama barwna otoczenia została przełamana ciepłą czerwienią architektury. Wertykalizm strzelistego budynku i otaczających go wysokich drzew artysta zrównoważył wprowadzeniem poziomych linii wyznaczonych przez kościelny mur oraz malowane połacie błyszczącego w słońcu śniegu. Nieregularna faktura obrazu dodaje całej scenie pewnej ekspresji i wyrazistości. | |