ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Kraków - kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (1969)

Technika:tusz, gwasz, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
51 x 66 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1969"
Na odwrocie oprawy dedykacja autorska.

Wiktor Zin jest znany jako wielki popularyzator wiedzy o historii stuki, wytrawny rysownik, architekt i specjalista z zakresu ochrony zabytków. Artysta był zafascynowany polskim dziedzictwem, w związku z czym w jego pracach wielokrotnie pojawiały się wybitne dzieła sztuki i architektury.
Oferowany obraz przedstawia widok na fragment nawy południowej kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, przy której znajduje się kaplica św. Moniki, do której prowadzi znowuż ukazane na pracy przeprowadzone nad ulicą kryte przejście. Kaplica do dzisiaj stanowi oratorium sióstr Augustianek, a ich dom zakonny znajduje się właśnie po drugiej stronie ulicy.
Przedstawiony przez Wiktora Zina fragment zabudowań krakowskiego Kazimierza należy do zespołu budynków będących jednym z najlepszych przykładów średniowiecznej architektury w Polsce. W prezentowanej pracy można dostrzec charakterystyczne elementy gotyckiej architektury, jak uskokowe przypory i ostrołukowe okna. Artysta potraktował wielowiekową architekturę w twórczy sposób, upraszczając i przetwarzając pewne elementy, w celu osiągnięcia ciekawej kompozycji i spójnej całości.
Łączący technikę gwaszu i tuszu obraz został wykreślony za pomocą pewnych pociągnięć, które zostały rozbudowane o subtelny światłocień. Monochromatyczny charakter całości dynamizują białe akcenty kolorystyczne wpływające na wrażenie głębi. Praca stanowi szczegółowe studium ważnego dla historii architektury miejsca na mapie Polski. Zarówno walory artystyczne, jak i szczegółowość oraz nastrojowość tego przedstawienia wpływają na jego wyjątkowość na tle innych dostępnych w ostatnim czasie na rynku sztuki prac Wiktora Zina.