ZIN Wiktor BIOGRAFIA

Pałac pod Baranami w XIV wieku (1983)

Technika:akwarela, tusz, papier
Wymiary:24,5 x 26,5 cm
28,5 x 30 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin 83"
Opisany l.d.: "Pałac pod Baranami w XIV w"

Wiktor Zin, profesor Politechniki Krakowskiej, znany jest jako popularyzator wiedzy o sztuce. Przez lata prowadził słynny program telewizyjny "Piórkiem i węglem" , dzięki któremu widzowie mogli zgłębiać wiedzę o zabytkach, ich historii, formie i artystycznych przemianach. Wiktor Zin silnie interesował się architekturą Krakowa. Zajmowały go szczególnie dzieje przemian formalnych poszczególnych dzieł architektonicznych, co przełożyło się na formułowanie różnego rodzaju koncepcji i utrwalanie ich w formie prac na papierze.
Oferowane dzieło, wykonane tuszem i akwarelami, przedstawia przypuszczalny wygląd Pałacu pod Baranami w okresie dojrzałego średniowiecza. Praca ukazuje dwie ceglane, trzykondygnacyjne kamienice, kryte dwuspadowymi dachami, z dekoracyjnymi szczytami charakterystycznymi dla epoki detalami architektonicznymi. Od strony rynku do elewacji obu budynków przylegają dwie drewniane przybudówki, kryte daszkiem, z wyprowadzonymi zewnętrznymi schodami, wokół których artysta postanowił umiejscowić potraktowane sumarycznie postacie ludzkie. Całość malowana jest lekko i ukazuje niezwykłą biegłość Wiktora Zina w tworzeniu szybkich, szkicowych prac.