ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kościół Św. Trójcy w Iwanowicach (1982) |
| Technika: | akwarela, papier |
| Wymiary: | 53,5 x 36 cm (w świetle passe-partout) 80 x 61cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "WiktorZin | 82"
OPIS PRACY: Wiktor Zin, znany architekt i konserwator zabytków, w swojej twórczości malarskiej szczególnie chętnie podejmował tematykę związaną z własną profesją. Ukazywał dzieła polskiego budownictwa balansując często pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią, snując rozmaite domysły na temat pierwotnych form poszczególnych budowli, ich późniejszych przekształceń oraz zamierzeń architektonicznych ich twórców. Prezentowana akwarela ukazuje wizję architektoniczną Wiktora Zina dotyczącą drewnianej budowli sakralnej z terenów Małopolski - wzniesionego w XVIII wieku kościoła Św. Trójcy w Iwanowicach, którego historia sięga późnego średniowiecza. Świątynia, pierwotnie katolicka, w XVI wieku została przejęta przez braci polskich, a w XVII wieku ponownie konsekrowana jako kościół katolicki. W XIX i XX wieku podlegała kolejnym przekształceniom, zarówno w bryle, jak i wystroju wnętrza. Obecna forma budowli wyróżnia się masywną fasadą z dwiema wieżami zwieńczonymi kopulastymi hełmami, wysuniętą nieco kruchtą ze spadzistym dachem oraz charakterystycznym szczytem ozdobionym drewnianym krucyfiksem. Wszystkie te elementy zostały ujęte w dziele Wiktora Zina, choć artysta zdecydował się na wprowadzenie kilku znaczących zmian. Dotyczyły one między innymi kompozycji wież, które Wiktor Zin podzielił na cztery kondygnacje. Zwieńczenia ukazane zostały w formie zbliżonej do barokowych, baniastych hełmów, krytych zwykle gontem zamiast blachy. Profesor wzbogacił także strukturę wież o dodatkowe otwory okienne umieszczone w ich środkowej partii. Otwór wejściowy, zakończony łukiem odcinkowym, został wyposażony w dekoracyjne drzwi z przeszklonym wypełnieniem w górnej części. Dach kruchty artysta przedstawił w uproszczonej formie - bez dekoracyjnej rozety, która zdobi ówczesną iwanowicką świątynię. Widok na fasadę kościoła został dopełniony fantazyjnym, swobodnie malowanym pejzażem, który daje wrażenie harmonii między architekturą, a otaczającym ją naturalnym otoczeniem. | |