WODZINOWSKI Wincenty

WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA

Krakowianka w chuście (1927)

Technika:olej, tektura
Wymiary:46 x 63,5 cm (w świetle passe-partout)
68 x 88 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "W. Wodzinowski | III 1927."

Wincenty Wodzinowski w swoim malarstwie najczęściej poruszał tematykę związaną z życiem podkrakowskiej wsi, ukazując tamtejszych mieszkańców oraz ludową obyczajowość.

Prezentowany portret został namalowany za pomocą pewnych pociągnięć pędzla i wyrazistych barw. Kobieta jest ubrana w ludowy strój krakowski, z kolei na głowie ma zawiązaną czerwoną chustę. Obraz stanowi swoistą manifestację tożsamości portretowanej osoby, która jest silnie związana z kulturą ludową. Praca porusza swoją autentycznością przekazu i wysokimi walorami artystycznymi .