WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krakowianka w chuście (1927) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 46 x 63,5 cm (w świetle passe-partout) 68 x 88 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "W. Wodzinowski | III 1927."
OPIS PRACY: Wincenty Wodzinowski w swoim malarstwie najczęściej poruszał tematykę związaną z życiem podkrakowskiej wsi, ukazując tamtejszych mieszkańców oraz ludową obyczajowość. Prezentowany portret został namalowany za pomocą pewnych pociągnięć pędzla i wyrazistych barw. Kobieta jest ubrana w ludowy strój krakowski, z kolei na głowie ma zawiązaną czerwoną chustę. Obraz stanowi swoistą manifestację tożsamości portretowanej osoby, która jest silnie związana z kulturą ludową. Praca porusza swoją autentycznością przekazu i wysokimi walorami artystycznymi . | |