WODZINOWSKI Wincenty

Wincenty Wodzinowski - aukcje dzieł sztuki

Aktualna oferta aukcyjna prac Wincentego Wodzinowskiego. Wyniki aukcyjne.

Jeśli chcą Państwo sprzedać prace Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu.

WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Odpoczynek
Technika:akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:20,5 x 32 cm (w świetle passe-partout)
42 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "W. Wodzinowski"
Sprzedane:XXXIV Aukcja Dzieł Sztuki (29 XII 2023)
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:1900 zł
WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Krakowianka z dzbankiem
Technika:olej, tektura
Wymiary:48 x 67 cm
61 x 79,5 cm (z oprawą)
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:5500 zł
WODZINOWSKI Wincenty
WODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Krakowianka w chuście (1927)
Technika:olej, tektura
Wymiary:46 x 63,5 cm (w świetle passe-partout)
68 x 88 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "W. Wodzinowski | III 1927."

Wincenty Wodzinowski w swoim malarstwie najczęściej poruszał tematykę związaną z życiem podkrakowskiej wsi, ukazując tamtejszych mieszkańców oraz ludową obyczajowość.

Prezentowany portret został namalowany za pomocą pewnych pociągnięć pędzla i wyrazistych barw. Kobieta jest ubrana w ludowy strój krakowski, z kolei na głowie ma zawiązaną czerwoną chustę. Obraz stanowi swoistą manifestację tożsamości portretowanej osoby, która jest silnie związana z kulturą ludową. Praca porusza swoją autentycznością przekazu i wysokimi walorami artystycznymi .
Cena wywoławcza:4600 zł
Cena uzyskana:4600 zł
WODZINOWSKI Wincenty
WODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Swaty
Technika:olej, tektura
Wymiary:50,5 x 70 cm
66 x 85,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "W Wodzinowski"
Sprzedane:XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Żniwa (1924)
Technika:olej, tektura
Wymiary:70 x 99,5 cm
92 x 121,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "W Wodzinowski | 1924"
Uszkodzona rama obrazu.

WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Swaty
Technika:olej, tektura
Wymiary:74,5 x 99 cm
92,5 x 118,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski"
Na powierzchni obrazu widoczne punktowe zabrudzenia warstwy malarskiej.
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:12000 zł
WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Małżeńska rozmowa
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69,7 cm
69 x 89 cm (z oprawą)

WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Portret Wilhelma Ursela (1907)
Technika:olej, tektura
Wymiary:96 x 66,5 cm
107,5 x 78 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "W. Wodzinowski | 1907."

Twórczość Wincentego Wodzinowskiego kojarzy się przede wszystkim z barwnymi scenami rodzajowymi z życia wsi, należy jednak pamiętać, że artysta był również znakomitym portrecistą. W tej kategorii specjalizował się w eleganckich, reprezentacyjnych rzec można, wizerunkach kontynuujących poniekąd tradycję XIX-wiecznego portretu mieszczańskiego.
Prezentowane przedstawienie Wilhelma Ursela (1848-1919) – krakowskiego Radcy Sądu Apelacyjnego – jest doskonałym przykładem malarstwa portretowego w dorobku Wincentego Wodzinowskiego. Obraz oddaje zarówno fizjonomię modela, jak i cechy jego osobowości. Poważna twarz i nieustępliwe, skupione na widzu spojrzenie świadczą o sile charakteru. Elegancki strój oraz elementy biżuterii (sygnet i dewizka) są natomiast znakami klasy społecznej. Formalność wizerunku została delikatnie, ale nienachalnie przełamana pozą modela, trzymającego lewą, usytuowaną na dalszym planie dłoń w kieszeni spodni.
W obrazie warto zwrócić uwagę także na cechy formalne, takie jak bardzo staranne i szczegółowe ukazanie twarzy portretowanego oraz jego dłoni, malarskość czy wąską gamę barwną, dla której punktem wyjścia były zapewne ciemnoszare tęczówki oczu modela.

WINCENTY WODZINOWSKI

Wincenty Wodzinowski, Autoportret, MNW

Wincenty Wodzinowski, "Autoportret z paletą" (1895), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]

Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomi, zmarł w 1940 roku w Krakowie. Od 1880 roku studiował krótko w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Następnie, w latach 1881-1889, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki. W tym czasie otrzymał stypendium i odznaczenie za swój pierwszy obraz zaprezentowany na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych ("Na swojską nutę"). Nagroda pieniężna umożliwiła Wincentemu Wodzinowskiemu na dalsze doskonalenie warsztatu w pracowni Aleksandra Wagnera w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz pobyt w Wiedniu. Po ukończeniu studiów malarz powrócił do Krakowa i osiadł w Swoszowicach. Podjął pracę jako wykładowca na Wyższych Kursach dla Kobiet w krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym.
W latach 1892-1907 twórczość artystyczna Wincentego Wodzinowskiego skupiona była na pracy na zamówienie kolekcjonera Ignacego Korwina-Milewskiego.
Od 1910 roku artysta działał jako aktywny członek i sponsor podgórskiego "Sokoła". W czasie I wojny światowej Wincenty Wodzinowski walczył w Legionach Polskich. Z tego okresu pochodzi zespół rysunkowych portretów oficerów.

Wincenty Wodzinowski w pracowni, NAC

Wincenty Wodzinowski w swojej pracowni (ok. 1928 roku)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Wincentego Wodzinowskiego

Styl malarski Wincentego Wodzinowskiego ukształtował się pod wpływem historyzmu Jana Matejki oraz tendencji panujących wśród artystów polskich tworzących w Wiedniu i Monachium.
W twórczości Wincentego Wodzinowskiego najczęstszym tematem były sceny rodzajowe przedstawiające życie podkrakowskiej wsi i obyczaje ludowe. Oprócz tego malował pejzaże, portrety oraz sceny batalistyczne, alegoryczne i religijne. Obrazy Wincentego Wodzinowskiego są żywiołowe i radosne, malowane pewnymi pociągnięciami pędzla i jasną, żywą paletą barw.
Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się także ilustracją i grafiką, tworzył litografie.
Wincenty Wodzinowski jest również współautorem słynnej "Panoramy Racławickiej".

Wincenty Wodzinowski
[Źródło:
Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Wincenty Wodzinowski - wystawy, nagrody i zbiory

Wincenty Wodzinowski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, był również kilkakrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago (1894). Artysta został odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

Prace Wincentego Wodzinowskiego znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Przyjmujemy obrazy Wincentego Wodzinowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wincentego Wodzinowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Wincentego Wodzinowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WINCENTEGO WODZINOWSKIEGO