WODZINOWSKI Wincenty

Wincenty Wodzinowski - aukcje dzieł sztuki

Aktualna oferta aukcyjna prac Wincentego Wodzinowskiego. Wyniki aukcyjne.

Jeśli chcą Państwo sprzedać prace Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu.

WODZINOWSKI Wincenty
WODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Małżeńska rozmowa
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69,7 cm
69 x 89 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski"
WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Swaty
Technika:olej, tektura
Wymiary:74,5 x 99 cm
92,5 x 118,5 cm (z oprawą)
Na powierzchni obrazu widoczne punktowe zabrudzenia warstwy malarskiej.
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:12000 zł
WODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Portret Wilhelma Ursela (1907)
Technika:olej, tektura
Wymiary:96 x 66,5 cm
107,5 x 78 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.g.: "W. Wodzinowski | 1907."

Twórczość Wincentego Wodzinowskiego kojarzy się przede wszystkim z barwnymi scenami rodzajowymi z życia wsi, należy jednak pamiętać, że artysta był również znakomitym portrecistą. W tej kategorii specjalizował się w eleganckich, reprezentacyjnych rzec można, wizerunkach kontynuujących poniekąd tradycję XIX-wiecznego portretu mieszczańskiego.
Prezentowane przedstawienie Wilhelma Ursela (1848-1919) – krakowskiego Radcy Sądu Apelacyjnego – jest doskonałym przykładem malarstwa portretowego w dorobku Wincentego Wodzinowskiego. Obraz oddaje zarówno fizjonomię modela, jak i cechy jego osobowości. Poważna twarz i nieustępliwe, skupione na widzu spojrzenie świadczą o sile charakteru. Elegancki strój oraz elementy biżuterii (sygnet i dewizka) są natomiast znakami klasy społecznej. Formalność wizerunku została delikatnie, ale nienachalnie przełamana pozą modela, trzymającego lewą, usytuowaną na dalszym planie dłoń w kieszeni spodni.
W obrazie warto zwrócić uwagę także na cechy formalne, takie jak bardzo staranne i szczegółowe ukazanie twarzy portretowanego oraz jego dłoni, malarskość czy wąską gamę barwną, dla której punktem wyjścia były zapewne ciemnoszare tęczówki oczu modela.

WINCENTY WODZINOWSKI

Wincenty Wodzinowski

Wincenty Wodzinowski
[Źródło: NAC]

Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomi, zmarł w 1940 roku w Krakowie. Od 1880 roku studiował krótko w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Następnie, w latach 1881-1889, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki. W tym czasie otrzymał stypendium i odznaczenie za swój pierwszy obraz zaprezentowany na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych ("Na swojską nutę"). Nagroda pieniężna umożliwiła Wincentemu Wodzinowskiemu na dalsze doskonalenie warsztatu w pracowni Aleksandra Wagnera w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz pobyt w Wiedniu. Po ukończeniu studiów malarz powrócił do Krakowa i osiadł w Swoszowicach. Podjął pracę jako wykładowca na Wyższych Kursach dla Kobiet w krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym.
W latach 1892-1907 twórczość artystyczna Wincentego Wodzinowskiego skupiona była na pracy na zamówienie kolekcjonera Ignacego Korwina-Milewskiego.
Od 1910 roku artysta działał jako aktywny członek i sponsor podgórskiego "Sokoła". W czasie I wojny światowej Wincenty Wodzinowski walczył w Legionach Polskich. Z tego okresu pochodzi zespół rysunkowych portretów oficerów.

Malarstwo Wincentego Wodzinowskiego

Styl malarski Wincentego Wodzinowskiego ukształtował się pod wpływem historyzmu Jana Matejki oraz tendencji panujących wśród artystów polskich tworzących w Wiedniu i Monachium.
W twórczości Wincentego Wodzinowskiego najczęstszym tematem były sceny rodzajowe przedstawiające życie podkrakowskiej wsi i obyczaje ludowe. Oprócz tego malował pejzaże, portrety oraz sceny batalistyczne, alegoryczne i religijne. Obrazy Wincentego Wodzinowskiego są żywiołowe i radosne, malowane pewnymi pociągnięciami pędzla i jasną, żywą paletą barw.
Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się także ilustracją i grafiką, tworzył litografie.
Wincenty Wodzinowski jest również współautorem słynnej "Panoramy Racławickiej".

Wincenty Wodzinowski - wystawy i nagrody

Wincenty Wodzinowski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, był również kilkakrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago (1894). Artysta został odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

Prace Wincentego Wodzinowskiego znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Przyjmujemy obrazy Wincentego Wodzinowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wincentego Wodzinowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Wincentego Wodzinowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WINCENTEGO WODZINOWSKIEGO