WODZINOWSKI Wincenty

Wincenty Wodzinowski - aukcje dzieł sztuki

Aktualna oferta aukcyjna prac Wincentego Wodzinowskiego. Wyniki aukcyjne.

Jeśli chcą Państwo sprzedać prace Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu.

 

WODZINOWSKI Wincenty
WODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Małżeńska rozmowa
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69,7 cm
69 x 89 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski"
zapytaj o cenę
WODZINOWSKI Wincenty
WODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Swaty
Technika:olej, tektura
Wymiary:74,5 x 99 cm
92,5 x 118,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski"
Na odwrocie pieczęć krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.
Na powierzchni obrazu widoczne punktowe zabrudzenia warstwy malarskiej.
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:12000 zł
WODZINOWSKI Wincenty
WODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI WincentyWODZINOWSKI Wincenty
Tytuł:Portret Wilhelma Ursela (1907)
Technika:olej, tektura
Wymiary:96 x 66,5 cm
107,5 x 78 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.g.: "W. Wodzinowski | 1907."

OPIS PRACY:
Twórczość Wincentego Wodzinowskiego kojarzy się przede wszystkim z barwnymi scenami rodzajowymi z życia wsi, należy jednak pamiętać, że artysta był również znakomitym portrecistą. W tej kategorii specjalizował się w eleganckich, reprezentacyjnych rzec można, wizerunkach kontynuujących poniekąd tradycję XIX-wiecznego portretu mieszczańskiego.
Prezentowane przedstawienie Wilhelma Ursela (1848-1919) – krakowskiego Radcy Sądu Apelacyjnego – jest doskonałym przykładem malarstwa portretowego w dorobku Wincentego Wodzinowskiego. Obraz oddaje zarówno fizjonomię modela, jak i cechy jego osobowości. Poważna twarz i nieustępliwe, skupione na widzu spojrzenie świadczą o sile charakteru. Elegancki strój oraz elementy biżuterii (sygnet i dewizka) są natomiast znakami klasy społecznej. Formalność wizerunku została delikatnie, ale nienachalnie przełamana pozą modela, trzymającego lewą, usytuowaną na dalszym planie dłoń w kieszeni spodni.
W obrazie warto zwrócić uwagę także na cechy formalne, takie jak bardzo staranne i szczegółowe ukazanie twarzy portretowanego oraz jego dłoni, malarskość czy wąską gamę barwną, dla której punktem wyjścia były zapewne ciemnoszare tęczówki oczu modela.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

WINCENTY WODZINOWSKI

Wincenty Wodzinowski

 

Wincenty Wodzinowski
[Źródło: NAC]

 

Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomi, zmarł w 1940 roku w Krakowie. Od 1880 roku studiował krótko w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Następnie, w latach 1881-1889, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki. W tym czasie otrzymał stypendium i odznaczenie za swój pierwszy obraz zaprezentowany na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych ("Na swojską nutę"). Nagroda pieniężna umożliwiła Wincentemu Wodzinowskiemu na dalsze doskonalenie warsztatu w pracowni Aleksandra Wagnera w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz pobyt w Wiedniu. Po ukończeniu studiów malarz powrócił do Krakowa i osiadł w Swoszowicach. Podjął pracę jako wykładowca na Wyższych Kursach dla Kobiet w krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym.
W latach 1892-1907 twórczość artystyczna Wincentego Wodzinowskiego skupiona była na pracy na zamówienie kolekcjonera Ignacego Korwina-Milewskiego.
Od 1910 roku artysta działał jako aktywny członek i sponsor podgórskiego "Sokoła". W czasie I wojny światowej Wincenty Wodzinowski walczył w Legionach Polskich. Z tego okresu pochodzi zespół rysunkowych portretów oficerów.

 

Malarstwo Wincentego Wodzinowskiego

Styl malarski Wincentego Wodzinowskiego ukształtował się pod wpływem historyzmu Jana Matejki oraz tendencji panujących wśród artystów polskich tworzących w Wiedniu i Monachium.
W twórczości Wincentego Wodzinowskiego najczęstszym tematem były sceny rodzajowe przedstawiające życie podkrakowskiej wsi i obyczaje ludowe. Oprócz tego malował pejzaże, portrety oraz sceny batalistyczne, alegoryczne i religijne. Obrazy Wincentego Wodzinowskiego są żywiołowe i radosne, malowane pewnymi pociągnięciami pędzla i jasną, żywą paletą barw.
Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się także ilustracją i grafiką, tworzył litografie.
Wincenty Wodzinowski jest również współautorem słynnej "Panoramy Racławickiej".

 

Wincenty Wodzinowski - wystawy i nagrody

Wincenty Wodzinowski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, był również kilkakrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago (1894). Artysta został odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

Prace Wincentego Wodzinowskiego znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Wincentego Wodzinowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wincentego Wodzinowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Wincentego Wodzinowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

 

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WINCENTEGO WODZINOWSKIEGO

 

x
«
»