PAŁKA Witold BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ślązaczka (1994) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 70 x 45,5 cm 79 x 55 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Pałka W | 94" Na odwrocie metka artysty. Obraz był eksponowany na indywidualnej wystawie malarstwa Witolda Pałki prezentowanej w 2018 roku w Muzeum Historii Katowic i jest reprodukowany w katalogu tej wystawy [E. Krzeszowska, "Witold Pałka. Malarstwo", Muzeum Historii Katowic, Katowice 2018, poz. 22.]. PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Jednym z motywów, które poruszał w swoim malarstwie Witold Pałka, był rodzinny Śląsk - jego pejzaże, codzienne życie, mieszkańcy i praca górników. Prezentowany obraz to swoista suma kilku elementów - charakterystycznego stylu Witolda Pałki, połączenia znamiennych dla niego tematów portretu i Śląska, a w końcu także i przewijających się w twórczości malarza wpływów folkloru oraz sztuki ludowej. Dzieło przedstawia półpostaciowy wizerunek kobiety z czarną chustą na głowie, w ciemnym stroju ożywionym wzorzystą narzutą w odcieniach czerwieni i oranżu. Wydłużone rysy twarzy Ślązaczki nie są zindywidualizowane, kompozycja stanowi więc ogólne wyobrażenie śląskiej kobiety, najpewniej żony górnika i matki. Ekspresji i siły wyrazu - poza wspomnianą już narzutą - dodaje dziełu rytmiczne, abstrakcyjne tło, pulsujące czerwienią. | |