PAŁKA Witold

Witold Pałka - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Witolda Pałki. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Witolda Pałki na aukcję [kontakt]

PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:W kawiarni (2006)
Technika:55 x 40 cm
65,5 x 50,5 cm (z oprawą)
Wymiary:olej, płótno
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "Pałka W. | 2006"

OPIS PRACY:
W malarstwie Witolda Pałki wielokrotnie powracały motywy z wieczornego życia towarzyskiego. Malarz szczególnie chętnie ukazywał pełne ludzi sale koncertowe i wnętrza kawiarni.
Oferowana praca przedstawia kameralną scenę rodzajową, w której do siedzącego samotnie przy stoliku, palącego papierosa gentlemana zmierza szykownie ubrana kelnerka z tacą na dłoni. Ukazane wnętrze jest monumentalne i przepełnione nastrojem szlachetnej elegancji. Kompozycja obrazu wpływa na jego teatralny charakter, który stawia odbiorcę w pozycji widza swoistego malarskiego spektaklu, w którym ukazana scena może stanowić pole do różnorodnych interpretacji.
Obraz jest utrzymany w charakterystycznej dla Witolda Pałki intensywnej tonacji barwnej, w której dominuje czerwień przełamana chłodem błękitu i zieleni. Praca jest namalowana z wykorzystaniem impastów, które wpływają na rozbudowaną fakturę i ekspresyjny charakter obrazu.
zapytaj o cenę
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:Koncert (2009)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 50 cm
81 x 61 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "Pałka W. | 2009"

OPIS PRACY:
Barwne malarstwo Witolda Pałki jest rozpoznawalne i pełne pozytywnej ekspresji. Artysta szczególnie chętnie uwieczniał wielopostaciowe sceny z rozrywkowych wydarzeń kulturalnych - balów, dansingów, koncertów.
Prezentowany obraz ukazuje orkiestrę symfoniczną w trakcie wystąpienia. W lewym dolnym rogu jest widoczna sylwetka dyrygenta, który w dynamicznej pozie prowadzi działania muzyków. Przy dolnej krawędzi pola obrazowego widnieją sylwetki zasiadających w pierwszym rzędzie widzów. Całość rozgrywa się w wysokiej, eleganckiej sali o ciemnoczerwonych ścianach, z imponującymi przeszkleniami i zachwycającym bogactwem żyrandolem.
W obrazie "Koncert" z 2009 roku obecne są charakterystyczne dla Witolda Pałki zabiegi formalne, takie jak intensywna, skontrastowana kolorystyka, wyraźny kontur, uproszczenie kształtów i bogata faktura malarska.
Sprzedane:XXXIV Aukcja Dzieł Sztuki (29 XII 2023)
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:Bankiet
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 80 cm
70,5 x 90,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Pałka W."
Sprzedane:XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022)
Cena wywoławcza:16000 zł
Cena uzyskana:19000 zł
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:Koncert smyczkowy (2006)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 85 cm
62 x 92 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "Pałka W. | 2006"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:Orkiestra smyczkowa
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 38 cm
57 x 49 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Pałka W."

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:Bal
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 60 cm
84,5 x 64,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Pałka W."

OPIS PRACY:
Witold Pałka jest znany z wielobarwnych scen ukazujących ludzi we wnętrzach. Artysta chętnie przedstawiał sceny z kawiarni, wnętrz teatralnych i sal balowych. Obraz "Bal" prezentuje ludzi tańczących w parach, charakteryzuje go intensywna kolorystyka, wyraźny kontur i uproszczone kształty. W malarstwie Witolda Pałki bohaterem obrazów jest człowiek, który jest przedstawiony jako jednostka, lub jako część zbiorowości.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
PAŁKA Witold
PAŁKA WitoldPAŁKA Witold
Tytuł:Łemka
Technika:olej, płótno
Wymiary:41 x 27 cm
67 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Pałka W."

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

WITOLD PAŁKA

Witold Pałka urodził się 5 listopada 1928 roku w Dąbrówce Małej na Górnym Śląsku, zmarł 29 sierpnia 2013 roku w Katowicach. Od 1945 roku uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, z kolei od 1947 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach: Eugeniusza Eibischa, Jerzego Fedkowicza i Wacława Taranczewskiego. W 1953 roku artysta uzyskał dyplom ukończenia Akademii.
W latach 1965-1967 Witold Pałka należał do grupy Arkat, zaś w latach 1966-1980 współpracował z Komisją Architektury i Sztuki Sakralnej Diecezji Katowickiej.
Artysta był członkiem ZPAP Okręgu Katowickiego, ponadto był członkiem zarządu Okręgu oraz przewodniczącym Rady Artystycznej Sekcji Malarstwa.

Malarstwo Witolda Pałki

Witold Pałka tworzył prace olejne, akwarele, zajmował się również ściennym malarstwem monumentalnym. Twórczość Witolda Pałki cechuje niezwykła wrażliwość na kolor, który stał się głównym środkiem wyrazu w licznych kompozycjach malarskich. W pracach artysty często powracał motyw kawiarni, wnętrz teatralnych i sal balowych. W tego rodzaju przedstawieniach skupiał się jednak nie na samym wnętrzu, ale na ukazaniu człowieka, bądź grupy ludzi. Niekiedy podejmował tematykę portretu, zwykle kobiecego, malował również akty.
W swojej twórczości malarskiej Witold Pałka wypracował rozpoznawalny styl charakteryzujący się wyraźnym konturem, kontrastową, nasyconą gamą barwną i nieco uproszczoną, kubizującą formą.

Wystawy malarstwa Witolda Pałki

Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 1993 roku w Katowickim BWA miała miejsce retrospektywna wystawa twórczości artysty z okazji 40. lecia działalności artystycznej Witolda Pałki.

Witold Pałka - nagrody, wyróżnienia i kolekcje

Witold Pałka był laureatem licznych nagród m.in. Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008), Grand Prix w Ogólnopolskim konkursie na dzieło malarskie pod auspicjami ONZ za obraz "Teatr" (1997), Złotej odznaki ZPAP (1980) i Złotego Krzyża Zasługi za działalność artystyczną (1976).

Prace autorstwa Witolda Pałki można znaleźć w zbiorach m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach, Towarzystwa "Zachęta" w Warszawie oraz w licznych zbiorach prywatnych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Witolda Pałki na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Witolda Pałki.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Witolda Pałki, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Witolda Pałki w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WITOLDA PAŁKI

x
«
»