Portret Haliny Zadęckiej

Technika:olej, płótno
Wymiary:73 x 60 cm
95,7 x 78,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: „Wlastimil | Hofman”
Obraz wspominany w opracowaniu Stanisława Zadęckiego Wlastimil Hofman (maszynopis w kolekcji prywatnej) w spisie dzieł artysty (poz. 416) oraz w spisie planowanych rycin (poz. 16).

Portret Haliny Zadęckiej to reprezentacyjny wizerunek żony Stanisława - historyka sztuki i kolekcjonera dzieł Wlastimila Hofmana. Kobieta ukazana została w półpostaci, en trois quarts. Ubrana jest w pastelowożółtą sukienkę z dekoracyjnym karczkiem, którego fioletowo-błękitna kolorystyka koreluje z barwą widocznych w tle kwiatów - powojników. Strój modelki uzupełnia biżuteria: sznur pereł na szyi oraz pierścienie na palcach serdecznych obu jej dłoni. Portret Haliny Zadęckiej to praca bardzo ciekawa pod względem artystycznym, gdyż łączy w sobie liryczny nastrój prac Wlastimila Hofmana z eleganckim portretem, który - paradoksalnie dla tradycji, ale właściwie dla młodopolskiego charakteru sztuki artysty, został umiejscowiony w otoczeniu natury.