Na wzgórzu (1959)

Technika:olej, płyta
Wymiary:34,5 x 43,5 cm
45,5 x 54 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofman | 1959"

Obraz Wlastimila Hofmana "Na wzgórzu" (1959) jest rzadkim w kontekście dorobku artystycznego tego malarza przykładem pejzażu ze sztafażem zwierzęcym.
W kompozycji uwidacznia się wnikliwa obserwacja natury: Wlastimil Hofman z pełną starannością oddał skaliste wzgórze i otaczającą go roślinność. W centrum malarz przedstawił stado łań, do których zbliża się nadchodzący z wolna z prawej strony samiec - wprowadzenie tego elementu do kompozycji nadaje jej poniekąd rodzajowego charakteru.