Głos wołającego na puszczy (1948)

Technika:olej, sklejka
Wymiary:82 x 72 cm
86 x 94,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofman 1948"
Opisany na odwrocie: "Głos wołającego na puszczy"
Na odwrocie dedykacja autorska: "Przewielebnemu Księdzu Proboszczowi | Alojzemu Dydek na pamiątkę | Wlastimil Hofman | 15/I 1951"
Na odwrocie widoczne częściowe pęknięcie sklejki (l.d.).

W twórczości Wlastimila Hofmana często pojawiają się nawiązania do tekstu Biblii.
Prezentowany obraz przedstawia postać Jana Chrzciciela na tle pejzażu. Święty ubrany jest, zgodnie z tradycyjną ikonografią, w skórę wielbłądzią, a jego gest i sposób ułożenia ust pozwala wnioskować, że został ukazany podczas nauczania.
Interesująca jest fizjonomia, jaką nadał Janowi Chrzcicielowi Wlastimil Hofman - bardzo jasny kolor skóry oraz blond włosy wskazują raczej na słowiańskie, nie bliskowschodnie (historycznie poprawne) pochodzenie.
Tematycznie obraz stanowi odwołanie do tekstu Ewangelii wg św. Jana (J 1, 19-28) oraz Ewangelii wg św. Marka (Mk 1, 3-5), gdzie Jan Chrzciciel pojawia się właśnie w kontekście zachęcającego do przygotowania się na przyjście Pana "głosu wołającego na pustyni" czy też, według wcześniej obowiązującego tłumaczenia autorstwa jezuity Jakuba Wujka, "głosu wołającego na puszczy", jak zanotował na odwrocie obrazu artysta.