Tytuł: | Zabudowania arabskie (1944) |
Technika: | olej, papier |
Wymiary: | 41,5 x 31 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman | Nazaret 1944" Opisany na odwrocie: "Brama do zagrody | muzułmańskiej | w okolicy Nazaretu | 538) [liczba przekreślona]"; "63 | ZABUDOWANIE | ARABSKIE" OPIS PRACY: W czasie wojennej tułaczki Wlastimil Hofman trafił na Bliski Wschód, gdzie jego twórczość uległa licznym przemianom, zarówno pod względem doboru tematów, jak i w zakresie wykorzystywanych środków malarskich. Prezentowany obraz stanowi jedną z wielu powstałych w tym czasie prac o tematyce pejzażowej. Obraz charakteryzuje rozjaśnienie gamy barwnej, w której dominują ugry oraz znamienne dla tego okresu twórczości delikatne błękity. W pracy trafnie został oddany charakter miejsca i architektury mieszkalnej krajów arabskich. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe ujęcie fasady oraz przedstawienie psa śpiącego na progu domu. Sylwetka zwierzęcia ożywia kompozycję, wzbogacając ją przy tym o nastrój upalnego, sennego popołudnia. Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ] Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |