| Tytuł: | W zimowym pejzażu |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 17 x 39 cm 23,5 x 45 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.g.: "Wlastimil Hofmann"
OPIS PRACY: Sztuka Wlastimila Hofmana czerpała inspiracje z symbolistycznego malarstwa Jacka Malczewskiego. Artysta nadawał pozornie rodzajowym kompozycjom rozbudowaną treść. Powyższy obraz podejmuje popularny w twórczości Wlastimila Hofmana temat dzieci na tle wiejskiego pejzażu. Pracę charakteryzuje portretowe ujęcie, pastelowa gama barwna oraz melancholijny nastrój. Twarze dzieci zostały oddane z dużą dbałością o detal i wrażliwością na barwę. Na uwagę zasługuje również rozległy zimowy pejzaż, w którym oprócz ukazanych smukłych sylwetek drzew zostały przedstawione dwie postacie przy niedookreślonej czynności. Warstwa formalna, ale także sama kompozycja wskazują, że prezentowana praca pochodzi z okresu międzywojennego, który jest najbardziej ceniony przez kolekcjonerów sztuki Wlastimila Hofmana. | |