| Tytuł: | Starzec z aniołem (1922) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35 x 49,5 cm 42,5 x 57 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann | 1922" OPIS PRACY: Obraz należy do często podejmowanego przez artystę typu przedstawienia portretowego rozbudowanego o pejzaż z symbolicznym sztafażem. Praca namalowana została zamaszystymi pociągnięciami pędzla, jednak w niezwykle staranny przy tym sposób, z dużą dbałością o detale i relacje barwne. Na pierwszym planie Wlastimil Hofman ukazał z profilu starszego mężczyznę z fajką w ustach. Jego postać wypełnia większą część pola obrazowego i stanowi dominantę całości. Po lewej stronie kompozycji rozciąga się nizinny krajobraz, w którym została ukazana postać stojącego w kontrapoście anioła o imponujących skrzydłach. Wlastimil Hofman w swoim malarstwie odwoływał się do młodopolskiego repertuaru motywów, a w szczególności do symbolicznej twórczości swojego mistrza - Jacka Malczewskiego. Prezentowana praca niesie ze sobą treści związane z przemijaniem życia, na które może wskazywać melancholijny nastrój całości i zaduma tytułowej postaci, a przede wszystkim kierujący się w stronę starca i rozkładający, jak gdyby w geście przyzywania, ręce anioł, uosabiający być może Thanatosa. | |