DUNAJEWSKI Zbigniew

DUNAJEWSKI Zbigniew
DUNAJEWSKI ZbigniewDUNAJEWSKI Zbigniew
Tytuł:Głowa mężczyzny
Technika:drewno
Wymiary:45 cm (wysokość z podstawą)
18,5 cm (szerokość)
Uwagi:Sygnowany z tyłu: "DUNAJEWSKI"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ZBIGNIEW DUNAJEWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Zbigniew Dunajewski

 

Zbigniew Dunajewski
[Źródło: NAC]

 

Zbigniew Dunajewski urodził się w 1907 roku w Dynowie, zmarł w 1966 w Warszawie. W wieku siedmiu lat został porażony chorobą Heinego-Medina, przez co całe życie poruszał się na wózku inwalidzkim. Naukę z zakresu Szkoły Powszechnej Dunajewski pobierał w domu rodzinnym, później w Seminarium Nauczycielskim w Świsłoczy koło Wołkowyska. W roku 1926 wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia artystyczne w dziedzinie rzeźby w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem profesora Jana Raszki. W 1931 roku artysta starał się o przyjęcie do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak pomimo zdanych egzaminów wstępnych, przez wzgląd na chorobę Dunajewskiego, odrzucono jego kandydaturę. Jeszcze w tym samym roku artysta został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie rozpoczął studia w pracowni rzeźbiarskiej profesora Tadeusza Breyera. Pod koniec lat 30. prace Dunajewskiego zaczęły pojawiać się na wystawach Instytutu Propagandy Sztuki oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W roku 1938 na dorocznym salonie Zachęty otrzymał pierwszą nagrodę za rzeźbę "Ariadna".

W czasie okupacji Dunajewski zarzucił twórczość artystyczną i utrzymywał się dzięki figurkom i szopkom świątecznym tworzonym z papier-mâché. Niestety nie zachowały się żadne prace ani zdjęcia z tego okresu. Po wojnie artysta z zapałem powrócił do pracy twórczej. Brał udział w licznych wystawach Okręgowych, Ogólnopolskich, m.in. na I, III i IV Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1950, 1952/3, 1954) czy wystawie „10 lat Ludowego Wojska Polskiego w plastyce” w Warszawie (1953). Dunajewski wystawiał również za granicą, np. na międzynarodowej wystawie rzeźby w Carrarze w 1957 roku. Dunajewski brał udział również w konkursach, uzyskując nagrody i wyróżnienia. Warto tu wspomnieć o pierwszej nagrodzie za projekt pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, będącej gwarantem realizacji rozebranej już dzisiaj rzeźby. W Trzemesznie znajduje się wykonany przez artystę pomnik Jana Kilińskiego. Co ciekawe, Dunajewski był również autorem projektu medalu pamiątkowego na uroczystość odsłonięcia pomnika.

Na terenie gminy Żabia Wola, w Grzmiącej i w Słubicy, zachowały się również dwie cementowe kapliczki Dunajewskiego. Warto zaznaczyć, że w kontekście słubickiej kapliczki artysta został błędnie uznany przez Danutę Pytlak za rzeźbiarza ludowego: „Niezwykła jest również historia kapliczki ze wsi Słubica, w której stoi trzymając kłosy zbóż Matka Boża Siewna. Figurę wykonał przed wojną niepełnosprawny rzeźbiarz pan Zbigniew Dunajewski.” (Za: Historia kilku kapliczek gminy Żabia Wola, przez panią Danutę Pytlak spisana, „Ziemia Chełmońskiego. Biuletyn kwartalny dla mieszkańców i sympatyków gmin” 7, 2013, s. 3.).

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ZBIGNIEWA DUNAJEWSKIEGO

 

x
«
»