ZDOBYLAK Dawid BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Odra zimą (2018) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm |
Uwagi: | Sygnowany na odwrocie. Praca brała udział w wystawie w naszej Galerii: Dawid Zdobylak "Melancholia" (20.04-4.05.2018 r.) Do obrazu dołączony jest katalog towarzyszący ekspozycji sygnowany przez artystę. Dawid Zdobylak o obrazie: "Odra zimą": "Obraz jest wynikiem długoletniej obserwacji płaskiego pejzażu dolnego śląska. Widok rzeki Odry towarzyszy mi od zawsze. Mój dom rodzinny leży kilka metrów od rzeki, mogłem więc obserwować wszelkie zmiany, wschody i zachody słońca w gęstej i wilgotnej mgle." |
DAWID ZDOBYLAK - NOTA BIOGRAFICZNA
[fot. Agnieszka Stefańczyk]
Dawid Zdobylak urodził się w 1993 roku w Chobieni. Studiował malarstwo w pracowni Janusza Matuszewskiego oraz rysunek w pracowni Grzegorza Wnęka w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2017 roku obronił dyplom. Obecnie artysta studiuje na studiach doktoranckich macierzystej uczelni w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Jego prace były prezentowane w Pałacu Sztuki na wystawie Najlepsze Dyplomy 2016/2017.
W latach 2014-2016 roku był członkiem i współzałożycielem grupy artystycznej ,,Jeżeli 19;54 "ąΦę", zrzeszającej studenckie grono artystyczne. Nazwa grupy nawiązywała do dadaizmu, a jej celem było działanie na polu eksperymentów artystycznych oraz organizacji wystaw zbiorowych.
ARTYSTA O SZTUCE:
Fragment tekstu kuratorskiego do wystawy Infernum (Mini Galeria, Śródmiejski Ośrodek Kultury):
"Zadaję sobie często odwieczne pytanie - czy piekło istnieje? Odpowiedź na nie uwolniłaby lub zniewoliła człowieka w samym jego wnętrzu. Wierząc w byt ponadnaturalny czy nie, odczuwamy wewnętrzny imperatyw by bać się samych siebie i swoich uczynków. Czujemy, że to co robimy często niszczy nas wewnętrznie." (Dawid Zdobylak)
Fragment pracy dyplomowej artysty:
"W pejzażu istotny jest dla mnie pewien nastrój obrazu. To co w pierwszej chwili ujrzałem. Zestawienia kolorów, warunki atmosferyczne a przede wszystkim światło, które kształtuje wrażenie. To najważniejsze i najprawdziwsze wrażenie jest dostępne nam tylko przez ułamek sekundy, gdy ujrzymy pierwszy raz zjawisko i w nasz umysł zapisze się jego istota, swoisty powidok prawdy pejzażu." (Dawid Zdobylak)
ARTYKUŁY O ARTYŚCIE
Agnieszka Julia Stefańczyk "Melancholia" (fragment tekstu kuratorskiego)
Melancholia i nastrojowość to cechy właściwe dla malarstwa Dawida Zdobylaka. Artysta urodził się w 1993 roku. Obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace były prezentowane w Pałacu Sztuki na wystawie Najlepsze Dyplomy 2016/2017. W malarstwie artysty można dostrzec inspiracje renesansem, barokiem oraz sztuką ikon. Kształt twórczości Dawida Zdobylaka wyznaczają trzy główne tematy: pejzaż, portret i martwa natura. Artysta w swoich pracach kładzie nacisk na ukazanie portretu wewnętrznego przedstawianych postaci i uchwycenie kwintesencji nastroju w pejzażach. Dawid Zdobylak poprzez niewielkie rozmiary płócien chce wprowadzić widza w pewnego rodzaju intymność podczas odbioru dzieła. Jak sam artysta przyznaje w tekście pracy dyplomowej: "Odbiorca musi przez to zbliżyć się do nich, aby zobaczyć szczegół, pociągnięcia pędzla, drobne odcienie, zamazania, strukturę detali".
Więcej informacji o wystawie. [zobacz]
WYBRANE WYSTAWY
2019 - Spojrzenia, Wojewódzka biblioteka publiczna, Kraków;
2019 - Zbliżenia. Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków;
2019 - Istota Rzeczy, Wojewódzka biblioteka publiczna, Kraków;
2018 - Melancholia, Galeria Sztuki ATTIS, Kraków
2016 - Infernum, Mini Galeria, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków
2016 - Wystawa prac III Pracowni Rysunku, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie;
2016 - Rysunki, Galeria 2 piętro;
2015 - Obszar zabudowany, Galeria drugie piętro;
2015 - Gdy rozum śpi..., Klub Kazimierz;
2015 - Drogi Figuracji, Galeria Lamelli;
2015 - Pracownia nr 3- 16, Galeria Lamelli;
2015 - Wystawa prac studentów Krakowskiej ASP, Klub Herbaciany;
2015 - Dawid Zdobylak - Rysunek i Grafika, Villa Cuprum Lubin;
2014 - Wystawa zbiorowa - Targi sztuki młodej Art Field w Krakowie;
2013 - Wystawa zbiorowa Slot Art Festival w Krakowie;
2013 - Wystawa indywidualna w Lubinie-Villa Cuprum;
2013 - Wystawa indywidualna w Lubinie- Galeria Da Vinci;
2012 - Wystawa indywidualna w Chobieni - CHOK.
NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY