BEKSIŃSKI Zdzisław
Zdzisław Beksiński - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Zdzisława Beksińskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Zdzisława Beksińskiego na aukcję [kontakt]
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom. W dziedzinie malarstwa był artystą samoukiem. W 1955 roku wraz z żoną powrócił do rodzinnego Sanoka, gdzie do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów "Autosan".
W latach 1957-1959 Zdzisław Beksiński współtworzył nieformalną grupę artystyczną zajmującą się fotografią, do której należeli także Jerzy Lewczyński i Bronisław Schlabs. Po rozwiązaniu grupy artysta zrezygnował z fotografii i skupił się na malarstwie. Wówczas zaczął tworzyć obrazy z pogranicza fantastyki i surrealizmu. Od lat 90. zaczął stosować grafikę komputerową. W 1977 roku Zdzisław Beksiński zamieszkał w Warszawie, gdzie tworzył do końca życia.
Zdzisław Beksiński był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików.
Twórczość Zdzisława Beksińskiego
Twórczością artystyczną Zdzisław Beksiński zajmował się od lat młodzieńczych. Pierwszą dziedziną w której od razu ujawniła się specyficzna dla artysty, makabryczna wyobraźnia, była fotografia. Następnie objawił się jako samouk rzeźbiarz-malarz. Od około 1960 roku Zdzisław Beksiński tworzył abstrakcyjne, pełne ekspresji reliefy i rzeźby w metalu. Pierwsze jego prace malarskie, powstające od 1956 roku, nawiązują do konwencji informelu. Charakterystyczna stylistyka i tematyka fantastyczna pojawiły się w malarstwie Zdzisława Beksińskiego w latach 60., szybko znajdując uznanie publiczności w kraju i za granicą. W latach 90. artysta zaczął tworzyć grafikę komputerową.
Artysta tworzył m.in. realistyczne obrazy świata dotkniętego kataklizmem, rozległe, wyludnione pejzaże. W kompozycjach Zdzisława Beksińskiego widać wpływy stylistyki niemieckiego malarstwa romantycznego i symbolicznego, zwłaszcza Arnolda Böcklina. Niektóre z prac można określić jako wręcz surrealistyczne w swoim charakterze, ogólnie twórczość malarza określa się jako sztukę fantastyczną. Artysta programowo unikał tytułowania swoich prac.
Zdzisław Beksiński - wystawy i kolekcje
Zdzisław Beksiński brał udział w licznych wystawach zbiorowych m.in.: III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w "Zachęcie" w Warszawie, Kongresie AICA w Krakowie. Eksponował również na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. we Francji i Belgii.
W 1999 roku w Muzeum Historycznym w Sanoku zorganizowano retrospektywną wystawę twórczości Zdzisława Beksińskiego.
Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów m.in. w Muzeum Historycznym w Sanoku, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zdzisław Beksiński o swojej sztuce:
"Nie interesują mnie spory między awangardą i tradycjonalistami, a ponadto uważam, że spory te w ogóle mnie nie dotyczą. Mam do tego wszystkiego stosunek podobny, jaki miałby zapewne gnostyk zetknąwszy się ze sporami ostatnich dwóch wieków europejskiej filozofii. Jeszcze raz podkreślam, że z faktu iż sam maluję obrazy nie musi wynikać zainteresowanie dla zagadnień estetycznych. Człowiek, który wpadł do morza, musi pływać, ale to wcale nie znaczy, że od razu rodzi się w nim zainteresowanie stylem pływania, pływactwem światowym i jego historią. Pływa po prostu, by nie utonąć – zresztą i tak utonie, jest to więc po prostu odruch, instynkt samozachowawczy lub inna nie dająca się nazwać przyczyna."
Wywiad "Sztuka jako odcisk palca" (Ze Zdzisławem Beksińskim rozmawia Waldemar Siemiński)
"W młodości inspirował mnie Artur Grottger i tego typu malarstwo. Duży wpływ wywarł na mnie także Picasso, ale to nic oryginalnego. (…) Myślę, że o wiele większe znaczenie dla mojego malarstwa miała literatura, zwłaszcza utwory Franza Kafki, do którego nadal mam duży sentyment."
"W moim przypadku malowanie obrazów nie wynika ze społecznego posłannictwa lecz z potrzeby ducha. Jest to rodzaj psychicznego skrzywienia, z którym się urodziłem."
Zdzisław Beksiński: malował swoje sny, "Konfrontacje", 1989.
Przyjmujemy obrazy Zdzisława Beksińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zdzisława Beksińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zdzisława Beksińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię prac Zdzisława Beksińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].