Krakowski Dom AukcyjnyXI Aukcja Dzieł Sztuki
Kraków - Starowiślna 14, Zaloguj i złóż zlecenie aukcyjne
LOT 11 | ID: 011011 |
Tytuł: | Portret dziewczynki ze stokrotką (1957) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 38 x 46,5 cm 46,5 x 55 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1957"
OPIS PRACY: Prezentowana praca to bardzo subtelny, delikatny portret kilkuletniej dziewczynki w eleganckim ubraniu - pudroworóżowej bluzce z białym kołnierzykiem i obszytym falbanką fartuszku. Sięgające ramion blond włosy dziecka upięte są częściowo za pomocą dużej, białej kokardy. Ważną rolę w kompozycji odgrywa trzymana w prawej dłoni dziewczynki stokrotka. Kwiat jest właściwym dla twórczości Wlastimila Hofmana elementem symbolicznym - tutaj należy go odczytywać jako znak dziecięcej czystości duchowej. Wyjątkowa delikatność przedstawienia została osiągnięta przez artystę poprzez zastosowanie pastelowej, jasnej gamy barwnej. W obrazie uwagę zwraca kontrast linearnie ujętej postaci dziewczynki ze szczególnie dopracowaną rysunkowo partią twarzy oraz szkicowo ujętego, malarskiego tła. Lekkości kompozycji dodaje jeszcze wykorzystana w tle perspektywa barwna. Obraz, choć z jednej strony jest zapewne portretem konkretnego dziecka, dzięki symbolice w nim zawartej można odczytywać również jako alegorię niewinności. |
Cena wywoławcza: | 15000 zł |
Cena uzyskana: | 19000 zł |