XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)

LOT 12
ID: 011012

Tytuł:Zaduma nad ptaszkiem (1934)
Technika:olej, tektura
Wymiary:49,5 x 68,5 cm
61 x 80 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann | 1934"
Niewielki ubytek farby widoczny w partii lewego policzka postaci po prawej stronie kompozycji.

"Zaduma nad ptaszkiem" cechuje się właściwym dla prac Wlastimila Hofmana melancholijnym nastrojem, ale warto przy tym podkreślić wyjątkowość tej kompozycji w kontekście dorobku artystycznego malarza. Wlastimil Hofman nierzadko bowiem podejmował temat dziecka trzymającego w dłoniach ptaka. Zwykle jednak były to poruszające temat przemijania i śmierci sceny, w których postacie przypatrywały się nieżyjącemu już zwierzęciu - w prezentowanym obrazie czarny ptak stoi na prawej dłoni chłopca i zwraca głowę w jego kierunku. Na twarzach postaci - choć niewątpliwie zamyślonych, nie widać śladu smutku.
Obraz utrzymany jest w ciepłej, wąskiej gamie barwnej. Akcent kolorystyczny stanowią tutaj ogniście rude włosy i wyraźnie podkreślone usta dziewczyny po prawej stronie kompozycji. Kontrast szkicowo potraktowanej, bujnej roślinności w tle i dopracowanych partii twarzy ukazanych postaci, sprawia, że uwaga widza skupia się w obrębie figury trójkąta prostokątnego, błądząc nieustannie od twarzy dzieci, do zwierzęcia, analizując przy tym zachodzące pomiędzy nimi relacje.
Cena wywoławcza:40000 zł
Cena uzyskana:56000 zł