Krakowski Dom AukcyjnyXI Aukcja Dzieł Sztuki
Kraków - Starowiślna 14, Zaloguj i złóż zlecenie aukcyjne
LOT 10 | ID: 011010 |
Tytuł: | Kobieta i anioł (1930) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 40 x 50 cm 50,5 x 60,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil | Hofmann | 1930" Opis autorski na odwrocie. Obraz był eksponowany na wystawie "Jestem malarzem myśli i przeżyć. Wlastimil Hofman (1881-1970)" prezentowanej w Muzeum Narodowym w Gdańsku (26.10.2013-27.01.2014). Na odwrocie pracy metka ze wspomnianej wystawy. Widoczne spękania malatury w partii włosów kobiety. OPIS PRACY: Obraz "Kobieta i anioł" powstał w najbardziej cenionym przez kolekcjonerów okresie twórczości Wlastimila Hofmana. Cechuje go spokojna, statyczna kompozycja, pastelowa gama barwna i bogata, skomplikowana treść symboliczna. Na pierwszym planie artysta umieścił postać zamyślonej kobiety w towarzystwie anioła dzierżącego w rękach instrument muzyczny (być może cytrę), który kojarzy się z melodią ludową. Warto przypomnieć, że pieśń i wieść gminna nabrały znaczenia patriotyczno-symbolicznego już w czasach romantyzmu, kiedy to artyści - wówczas przede wszystkim poeci - zaczęli zwracać uwagę na istotną rolę ludu i tradycji w narodzie i kulturze. Tło pracy stanowi rozciągający się w oddali pejzaż. Po lewej stronie kompozycji widoczne jest zadaszenie, pełniące funkcję warsztatu ciesielskiego, w którym pracują dwie kolejne postaci aniołów o imponujących skrzydłach. Pracownia obróbki drewna nasuwa w pierwszym momencie skojarzenia z Biblią, z warsztatem świętego Józefa, opiekuna Jezusa, lecz czy aby na pewno taki był pierwotny zamysł samego artysty? Alegoryczno-symboliczne obrazy Wlastimila Hofmana niosą ze sobą zawiłe treści i otwierają przed widzem szerokie możliwości interpretacyjne, stąd też niewłaściwym jest narzucanie konkretnego sposobu odczytu jego prac. Zapraszamy Państwa do refleksji nad dziełem. Obraz wystawiany na następujących aukcjach dzieł sztuki: - Warszawski Dom Aukcyjny (20.04.2017); - Śląski Dom Aukcyjny (19.12.2016); - Śląski Dom Aukcyjny - Aukcja Dzieł Sztuki Wlastimila Hofmana (28.05.2015); - Dom Aukcyjny REMPEX - 214 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków (18.02.2015); - Dom Aukcyjny DESA UNICUM - Aukcja Sztuki Dawnej (04.12.2014); - Śląski Dom Aukcyjny (04.06.2013); - Dom Aukcyjny REMPEX - 190 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków (20.02.2013). |
Cena wywoławcza: | 35000 zł |
Cena uzyskana: | 35000 zł |