Krakowski Dom Aukcyjny®45. Aukcja Dzieł Sztuki
[więcej informacji]
LOT 81 | ID: 045081 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Plac Teatralny (2016) |
| Technika: | olej, akryl, płótno |
| Wymiary: | 81 x 65 cm 90,5 x 74 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "E. DWURNIK 2016" Opisany na odwrocie: "2016 | E. DWURNIK | PLAC TEATRALNY | NR: XI - 687- | - 5998" PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Edward Dwurnik swoje życie związał z Warszawą – tu studiował, pracował, tworzył, mieszkał i wystawiał. Warszawa była nie tylko domem artysty, ale też źródłem inspiracji. Wielokrotnie uwieczniał on w swoich pracach ożywione własną wyobraźnią pejzaże tego miasta, poświęcił mu nawet na wyłączność rozpoczęty już latach 60. cykl malarski (nr XI) – zatytułowany "Warszawa". Jego częścią jest też prezentowane płótno. Oferowany obraz przedstawia warszawską wedutę z widokiem na śródmiejski plac Teatralny z charakterystyczną architekturą Pałacu Jabłonowskich, kościoła św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta oraz Teatru Wielkiego. Budowle – choć w znamienny sposób przetworzone przez umysł i rękę malarza, pozostają łatwo rozpoznawalne. W tym konkretnym przypadku na pierwszy plan wysuwa się widziana od tyłu brązowa rzeźba wozu Apollina – tutaj mocno uspokojona i uproszczona względem zdobiącego fasadę współczesnego oryginału. | |