48. Aukcja Dzieł Sztuki
IWAN Friedrich
LOT 31 | ID: 048031 |
IWAN Friedrich BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z widokiem na Bolków i zamek Świny |
| Technika: | akwarela, gwasz, tusz, papier |
| Wymiary: | 71 x 86,5 cm 77,5 x 93 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Friedr. Iwan" Miejscami widoczne zabrudzenie malatury i sfalowania papieru. PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Friedrich Iwan był malarzem i grafikiem, specjalizował się w przedstawieniach pejzażu. W swoich pracach uwieczniał otaczające go na co dzień w różnych momentach życia widoki, malował krajobrazy Niemiec, Dolnego Śląska i Sudetów. Oferowana na sierpniowej aukcji akwarela stanowi ujęcie szerokiego pejzażu z okolic miasta Bolków (niem. Bolkenhain). Na pierwszym planie rozciągają się pola uprawne i łąki, w oddali zaś majaczą rozpoznawalne elementy zabytkowej, charakterystycznej dla regionu architektury - po lewej stronie widoczne są mury zamku Świny, którego historia sięga średniowiecza, po prawej zaś znajduje się miasto Bolków wraz z górującym nad nim zamkiem o tej samej nazwie i równie długiej metryce. Całość ujęta została w charakterystycznej dla artysty, pastelowej kolorystyce z dominantą wysmakowanych zieleni i błękitów, z mistrzowskim zastosowaniem perspektywy powietrznej. Prezentowana, wielkoformatowa akwarela to zatem wspaniały obraz śląskiej przyrody i zabytków uwieczniony pędzlem cenionego w Polsce i na Zachodzie malarza. | |