48. Aukcja Dzieł Sztuki

19 sierpnia (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

IWAN Friedrich

IWAN Friedrich
LOT 31
ID: 048031

IWAN Friedrich BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż z widokiem na Bolków i zamek Świny
Technika:akwarela, gwasz, tusz, papier
Wymiary:71 x 86,5 cm
77,5 x 93 cm (z oprawą)
Sygnowany l.d.: "Friedr. Iwan"
Miejscami widoczne zabrudzenie malatury i sfalowania papieru.

Friedrich Iwan był malarzem i grafikiem, specjalizował się w przedstawieniach pejzażu. W swoich pracach uwieczniał otaczające go na co dzień w różnych momentach życia widoki, malował krajobrazy Niemiec, Dolnego Śląska i Sudetów.
Oferowana na sierpniowej aukcji akwarela stanowi ujęcie szerokiego pejzażu z okolic miasta Bolków (niem. Bolkenhain). Na pierwszym planie rozciągają się pola uprawne i łąki, w oddali zaś majaczą rozpoznawalne elementy zabytkowej, charakterystycznej dla regionu architektury - po lewej stronie widoczne są mury zamku Świny, którego historia sięga średniowiecza, po prawej zaś znajduje się miasto Bolków wraz z górującym nad nim zamkiem o tej samej nazwie i równie długiej metryce. Całość ujęta została w charakterystycznej dla artysty, pastelowej kolorystyce z dominantą wysmakowanych zieleni i błękitów, z mistrzowskim zastosowaniem perspektywy powietrznej. Prezentowana, wielkoformatowa akwarela to zatem wspaniały obraz śląskiej przyrody i zabytków uwieczniony pędzlem cenionego w Polsce i na Zachodzie malarza.