49. Aukcja Dzieł Sztuki

14 października (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

Obiekty w katalogu 49. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają cen rezerwowych.

ZAKRZEWSKI Roman

ZAKRZEWSKI Roman
LOT 94
ID: 049094

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:W letniej sukience (1986)
Technika:olej, płótno
Wymiary:92 x 60 cm
105 x 73 cm (z oprawą)
Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ VII ‧ 1986 ‧ | II"

Prezentowany obraz Romana Zakrzewskiego z lat 80. stanowi kwintesencję tego okresu twórczości artysty, w którym wyraźnie czerpał on od swojego mistrza, Jerzego Nowosielskiego. Widać to zarówno w uproszczeniu sylwetki postaci, jak i w syntetycznym ujęciu otaczającej ją przestrzeni.

Postać kobiety została ukazana w sposób silnie stylizowany – z wydłużoną szyją, mocno opadającymi ramionami i charakterystycznym przygarbieniem, które sugeruje pozę siedzącą. Twarz ujęta jest w dużym uproszczeniu. Uwagę zwracają migdałowate oczy oraz prosty, zgeometryzowany nos. Artysta umieścił postać na minimalistycznym dwukolorowym tle, którego podział na jaśniejszą, geometryczną górną partię i ciemniejszą dolną część wyraźnie porządkuje kompozycję i skupia wzrok widza na postaci – jej twarzy oraz ciele odzianym w tytułową letnią sukienkę. Dwa drobne detale dodają kobiecie subtelności, w ujmowaniu której Roman Zakrzewski pozostawał niedościgniony. Jednym z nich są kosmyki włosów opadające niedbale na czoło postaci. Drugim ramiączko sukienki, które zsunęło się na prawe ramię portretowanej.
Obraz zachwyca charakterystyczną dla Romana Zakrzewskiego elegancją formy oraz harmonią kolorystyczną: ciepłe tony karnacji modelki kontrastują z chłodnymi odcieniami ciemnego brązu tła oraz jasnoszarą sukienką z fakturowym zdobieniem.

Cena wywoławcza:32000 zł
Cena uzyskana:38000 zł