49. Aukcja Dzieł Sztuki

14 października (wtorek) 2025 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

Obiekty w katalogu 49. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają cen rezerwowych.

LOT 18
ID: 049018

Tytuł:Wędrowiec (1931)
Technika:olej, płótno
Wymiary:32 x 41 cm
46 x 54 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofmann 1931"

Motyw wędrowca stanowi ważny element symbolicznej twórczości Wlastimila Hofmana. Artysta w swojej sztuce wielokrotnie przedstawiał tułaczy - zwykle mężczyzn w dojrzałym wieku, na tle rozległych pejzaży, często z alegorycznym sztafażem.

W tym przypadku na pierwszym planie został ukazany mężczyzna w kapeluszu, z rodzajem tobołka przewiązanego przez ramiona. Postać ma zamyślony wyraz twarzy, spogląda w dal, być może w kierunku celu swojej podróży. Za mężczyzną rozciąga się nizinny pejzaż, a nad nim widnieje panorama miasta. Po lewej stronie widoczne są sylwetki dwóch podróżujących ścieżką postaci z bagażami na barkach.
Wędrówkę w pełnej egzystencjalnych przemyśleń twórczości Wlastimila Hofmana należy traktować symbolicznie, jako niełatwą podróż człowieka przez życie. Ciężkie tobołki mogą oznaczać bagaż doświadczeń, wspomnień i przeżyć. Żywot jest wędrówką, z którą każdy z nas musi się zmierzyć i przejść wyznaczoną drogę o własnych siłach.

Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:33000 zł