KOBZDEJ Aleksander

KOBZDEJ Aleksander BIOGRAFIA

Tytuł:

Hors Cadre (Poza ramą) (1970-1971)

Technika:technika mieszana, papier mâché, siatka metalowa
Wymiary:50 x 81 x 4,5 cm
82 x 110 cm (z oprawą)
Uwagi:

OPIS PRACY:
"Hors Cadre" (w polskim tłumaczeniu - poza ramą) jest nazwą ostatniego cyklu tworzonego przez Aleksandra Kobzdeja. Artysta pracował nad nim od 1969 roku aż do końca swojego życia. Stworzył około 70 kolejno numerowanych prac. Punktem wyjścia do zaprojektowania tego rodzaju obiektów były doświadczenia artysty związane z powstaniem cyklu "Szczeliny", w którym to malarz eksperymentował z reliefem.
Obrazy z cyklu "Hors Cadre" są dosłownie przestrzenne, falują i wyginają się, przywodząc na myśl skojarzenia z rozwianą tkaniną. Artysta tworząc te formy celowo kształtował materię w taki sposób by ukazać jej swoistą samodzielność, która przekracza granice tradycyjnie rozumianej sztuki.
W prezentowanej pracy wyraźnie zauważalna jest chęć wykroczenia poza malarstwo. W efekcie dzieło zbliża się do form przestrzennych, jednak zachowując przy tym wartości stricte malarskie, takie jak walorowany kolor. W swojej istocie oferowana praca jest obiektem stanowiącym wyraz poszukiwania niezwykle wysublimowanego sposobu wypowiedzi artystycznej, która zawiera w sobie treści związane ze światem materialnym i metafizycznym.
zapytaj o cenę
x
«
»