KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA

Martwa natura z różami

Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:45 x 63 cm
59 x 77 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "AKarpiński"

Alfons Karpiński był krakowskim malarzem, znanym jako twórca nastrojowych, dekoracyjnych obrazów o secesyjnym charakterze. Dużym uznaniem, już za życia artysty, cieszyły się malowane przez niego martwe natury z kwiatami.
Oferowany obraz zawiera w sobie wiele charakterystycznych cech malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Artysta wielokrotnie wykorzystywał motyw imponującego bukietu kwiatów, najczęściej właśnie róż, który jest umieszczony w jasnym porcelanowym wazonie. Realizmu pracom malarza dodają pojedyncze, opadłe na stół płatki kwiatów. Ukazanie w tle fragmentów obrazów w złotych ramach również wielokrotnie powracało w tłach jego prac i stanowiło wysmakowane rozświetlenie kompozycji – błysk ram korespondował bowiem zazwyczaj z jakimś złotym przedmiotem usytuowanym obok wspomnianego już bukietu.
Realistyczna na swój sposób konwencja przedstawienia w twórczości Alfonsa Karpińskiego łączy w sobie malarskie kształtowanie form, płynny kontur, pastelową, opartą jednak przy tym na kontrastach gamę barwną i interesujące zabiegi światłocieniowe.