GÜNTNER Anna
Anna Güntner - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Anny Güntner. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Anny Güntner na aukcję [kontakt]
ANNA GÜNTNER
Anna Güntner urodziła się 8 sierpnia 1933 roku w Poznaniu, zmarła w 5 kwietnia 2013 roku w Krakowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki, gdzie w 1958 roku obroniła dyplom. Artystka dwukrotnie była laureatką międzynarodowych programów stypendialnych: w 1964 roku przebywała w Paryżu dzięki stypendium Rządu Francuskiego, natomiast w 1979 roku wyjechała do Nowego Jorku dzięki stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Mieszkała i tworzyła w Krakowie. W latach 80. z niewiadomych powodów zakończyła karierę malarską.
Malarstwo Anny Güntner
Anna Güntner uprawiała malarstwo metafory czerpiące z tradycji surrealizmu. Często podejmowanymi przez artystkę tematami były rozterki i cierpienia miłosne ludzi oraz lęk związany ze stopniowym zastępowaniem człowieka przez maszyny. W twórczości Anny Güntner można dostrzec liczne nawiązania do dawnych mistrzów malarstwa, szczególnie niderlandzkiego malarza Jana van Eycka. Jeszcze za życia artystki zauważano pokrewieństwo jej obrazów z pracami Kazimierza Mikulskiego.
Nieoczekiwane zestawienia postaci i przedmiotów służyły Annie Güntner głównie do budowania łagodnego, sielankowego nastroju. Jej sztukę krytycy uznali za "poetycko-malarską parafrazę rzeczy realnych". W teatralnie inscenizowanych, statycznych obrazach postacie, najczęściej młodych, nagich dziewcząt, lub przedmioty są umieszczane na tle rozległego pejzażu. Głównym tematem prac artystki pozostawała kobieta.
Oniryzm, melancholia, i cisza obrazów Anny Güntner są podsycane ciepłą, słoneczną kolorystyką i delikatnym modelunkiem.
Anna Güntner - wystawy i kolekcje
Obrazy Anny Güntner cieszyły się ogromnym powodzeniem zagranicą. Artystka brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w USA, Szwecji, Włoszech, Francji, Meksyku, Niemczech, Turcji i Kanadzie. Prace malarki można znaleźć w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, a także w zbiorach muzeów zagranicznych jak Bundy Museum of History and Art w Nowym Jorku.
Wybrane wystawy indywidualne
1963 - Los Angeles;
1964 - Klub 13 Muz, Szczecin;
1967 - Sveagalleriet, Sztokholm (razem z Krystynem Zielińskim);
1968 - Bodley Gallery, Nowy Jork;
1973 - Galeria Martello, Mediolan;
1977 - Biuro Wystaw Artystycznych, Łódź;
1981 - Biuro Wystaw Artystycznych, Nowy Sącz;
1982 - Biuro Wystaw Artystycznych, Bielsko-Biała;
2005 - Galeria Artemis, Kraków.
Wybrane wystawy zbiorowe
1961 - "Wystawa malarstwa metaforycznego", Galeria Krzysztofory, Kraków;
1961 - Wystawa polskiego malarstwa, Galeria Charpentier, Paryż 1962 - Wystawa wiosenna Okręgu Krakowskiego ZPAP, Pałac Sztuki, Dom Plastyków, Kraków, Salon TPSP w Nowej Hucie;
1969 - "Współczesne malarstwo i grafika polska 1959-1969", Berlin-Zachodni;
1970 - "Malarstwo w Polsce Ludowej", Muzeum Narodowe, Warszawa;
1975 - "The Year of Woman", Bronx Museum of the Arts, Nowy Jork;
1980 - "Tendencje metaforyczne polskiej sztuki współczesnej", BWA, Łódź, Zachęta, Warszawa;
1984 - Współczesne malarstwo polskie, Ankara, Stambuł;
1995 - "Surrealiści polscy", Praga, Bratysława.
O życiu i sztuce Anny Güntner
"Biografii Anny Güntner nie napisano. Ja sama wiem o niej tyle, ile mówią daty. Artystka urodziła się w Poznaniu w roku 1933, roku objęcia władzy przez Hitlera. Miała sześć lat, gdy wybuchła wojna. W czasach socrealizmu studiowała na ASP w Krakowie. W roku śmierci Stalina skończyła dwadzieścia lat. Znała już wówczas dwa rodzaje władzy totalnej i była uodporniona na propagandę. Debiutowała po Październiku 56' wraz z grupą młodzieży zdolnej i śmiałej, aspirującej do wolności i zorientowanej na Zachód. Ta generacja, wychowana na absurdach realnego socjalizmu, nawiązywała do surrealizmu we wszystkich niemal dziedznach sztuki za żelazna kurtyną".
~ Ewa Kuryluk
[Cyt. za: Telefon do księcia i kolegi po pędzlu. Finał surrealizmu, [w:] J. Górka-Czarnecka, Anna Güntner. Malarstwo. Katalog wystawy, Kraków 2021, s. 20.]
"Stoję przed obrazem Ani i zachwyca mnie to, co jest w nim alchemiczne, nie do zdefiniowania, co powoduje, że przenoszę się do lepszego świata. Fascynująca jest jej wyobraźnia tworząca łagodne, nieagresywne fantazje zdarzeń, do których teraz jeszcze bardziej tęsknię, oglądając brutalne bójki i rzezie we współczesnym filmach oraz cyrkowe efekty, mizernego intelektualnie teatru".
~ Tadeusz Ryłko
[Cyt. za: Ania, [w:] J. Górka-Czarnecka, Anna Güntner. Malarstwo. Katalog wystawy, Kraków 2021, s. 38.]