MIKULSKI Kazimierz

Kazimierz Mikulski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Kazimierza Mikulskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Kazimierza Mikulskiego na aukcję [kontakt]

MIKULSKI Kazimierz
MIKULSKI KazimierzMIKULSKI KazimierzMIKULSKI Kazimierz
Tytuł:Paw przemieniony w dziewczynę (1994)
Technika:olej, płótno
Wymiary:73,5 x 50,5 cm
81 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "Paw / przemieniony / w dziewczynę | KMikulski | Kraków 94"

Obraz był pokazywany w ramach wystawy "Kazimierz Mikulski. Nowe obrazy" eksponowanej w 1997 roku w Galerii Sztuki Artemis.
Praca jest reprodukowana w katalogu wspomnianej wystawy (s. nn).

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.

OPIS PRACY:
Praca "Paw przemieniony w dziewczynę" (1994) jest reprezentatywnym przykładem twórczości Kazimierza Mikulskiego zarówno pod względem formy, jak i treści. Obraz jest utrzymany w konwencji realizmu, przetworzonej przez charakterystyczną dla artysty płaską plamę barwną i linearyzm.
Poetycki i zarazem tajemniczy świat wykreowany przez Kazimierza Mikulskiego jest silnie osadzony w tradycji malarstwa surrealistycznego i wykazuje wiele powiązań ze sztuką m.in. Paula Delvaux oraz René Magritta. W pracy "Paw przemieniony w dziewczynę" można odnaleźć wiele zabiegów, które wpisują się w rozwiązania popularne wśród surrealistów.
Połączenie kobiety z postacią ptaka występowało choćby w twórczości Maxa Ernsta ("Toaleta Panny Młodej"), z kolei obecne na płótnie przedstawienia oczu, były przez malarzy z tego nurtu powszechnie wykorzystywane i wpływały na metaforyczny wydźwięk ich prac. W tym miejscu warto choćby wymienić twórczość Salvadora Dalego (np. "Révérence du groseillier" z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969).

Więcej informacji na temat obrazu znajdą Państwo w artykule na blogu [ZOBACZ]

niedostepny

KAZIMIERZ MIKULSKI

Kazimierz Mikulski urodził się w 1918 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1998 roku. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Pawła Dadleza oraz Kazimierza Sichulskiego. Podczas okupacji kontynuował naukę w Kunstgewerbeschule w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha. W latach 1945-1946 uczył się aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie.

Kazimierz Mikulski znany był w środowisku krakowskim pod pseudonimem "Balzak", który zawdzięczał podobieństwu do rzeźby - portretu francuskiego pisarza dłuta Augusta Rodina. Malarz posiadał również zbieżne z tą postacią upodobania do czarnej kawy oraz izolacji od świata. Jak wiadomo ze wspomnień przyjaciół, Kazimierz Mikulski był również osobą opanowaną i cichą. Artysta przyjmował stanowisko bardziej obserwatora niż uczestnika licznych dyskusji, jakie wtedy prowadzono w krakowskim światku artystycznym, z Tadeuszem Kantorem na czele. Nie przekładało się to zupełnie na jego materie sztuki, w swoich działaniach nie bał się eksperymentu i poszukiwania nowego.

Od 1957 roku należał do II Grupy Krakowskiej. Występował jako aktor w teatrze, w Cricocie II grał w kilku spektaklach, m.in. "Kurka wodna", "Nadobnisie i koczkodany" oraz "Umarła klasa". Warto również wspomnieć, że po "Mątwie" Stanisława Ignacego Witkiewicza, w teatrze wystawiono sztukę, pt. "Cyrk" autorstwa Kazimierza Mikulskiego.

Twórczość Kazimierza Mikulskiego

W latach 1948-1979 Kazimierz Mikulski był współzałożycielem, scenografem i kierownikiem plastycznym Teatru Lalki i Maski "Groteska". Od tego czasu artysta przez ponad 30 lat tworzył scenografię, kostiumy i maski. W swoich projektach nawiązywał do stylistyki Wsiewołoda Meyerholda. Warto wspomnieć, że ten rosyjski reżyser dążył do świadomej teatralizacji scenicznego świata. Aranżował tajemnicze wnętrza, chcąc przez to wzmocnić przesłanie sztuki. Podobnie jest w sztuce Kazimierza Mikulskiego - ascetyzm rekwizytów prowadzi do uwydatnienia pewnych wątków. Twórca wprowadził również szczególny typ rekwizytu teatralnego: maski-lalki połączonej w jedno z aktorem.
Stylistyka wytworów scenograficznych przełożyła się również na malarstwo Kazimierza Mikulskiego. Cyrkowe postacie przypominające lalki stały się stałym elementem kompozycji. Artysta, obok scenografii i lalek, projektował również kostiumy teatralne oraz ilustracje książek. Kazimierz Mikulski jest autorem ilustracji do m.in. przygód Ferdynanda Jerzego Ludwika Kerna, bajek Bogdana Brzezińskiego, wierszy Antoniego Marianowicza. Zajmował się także oprawą plastyczną filmów rysunkowych.

Twórczość Kazimierza Mikulskiego wpisuje się w nurt malarstwa metaforycznego oraz surrealistycznego z elementami liryzmu. Artysta wielokrotnie odwoływał się do "logiki" marzenia sennego. Do stałych motywów w jego obrazach należą smukłe kobiety (nazywane przez krytyków "fryzjerskimi Beatrycze" i "okrągłopiersiastymi panienkami") w otoczeniu równie subtelnych motyli, ptaków. Kompozycja dzieł charakteryzuje się swobodą i zarazem oszczędnością elementów. Płasko kształtowane plamy barwne korespondują z rysunkowością form. Twórczość artysty przepełniona jest liryzmem oraz zagadkowym nastrojem.

W połowie lat 40. Kazimierz Mikulski malował obrazy abstrakcyjne zgeometryzowane. Jednak bardziej niż ascetyzm Kazimierza Malewicza pociągała go poetyka malarstwa Joana Miró. Wraz z Marią Jaremą i Jonaszem Sternem zaraz po wojnie tworzył w duchu abstrakcjonizmu aluzyjnego. Wczesne obrazy, takie jak "Nocna próba" (1954), dowodzą o ówczesnej fascynacji teatrem awangardowym.
Geometryzacja w latach 50. przeobraziła się w ascetyczną kompozycję i suchy rysunek. Dominacja formy stała się dominacją linii, z których budowane były obrazy.
Kolejnym etapem w sztuce Kazimierza Mikulskiego była rezygnacja z trójwymiarowej przestrzeni w obrazie na rzecz nadbudowanych kolejnych planów. Przykładowymi dziełami są "Oczekiwanie" (1955), "Panna młoda – bukiet ślubny" (1966). Po pewnym czasie w malarstwie pojawiły się nierzeczywiste wizje krajobrazów ("Dziewczyna z hotelu" – 1969). Późniejsza sztuka przybrała zdecydowanie metaforyczny charakter o lirycznym nastroju z nutą erotyzmu.

Kazimierz Mikulski stosunkowo wcześnie wykształcił charakterystyczny styl oparty na figuratywności poddanej swobodnej grze wyobraźni odpowiadające poetyce snu. Idylliczny, poetycki i pełen baśniowych tajemnic świat pozwala porównać artystę do Paula Delvaux. Innym dowodem na ich korelacje artystyczne są liczne postacie kobiet pojawiające się obrazach. Ponadto wpływ na sztukę Kazimierza Mikulskiego mogła mieć postać Maxa Ernsta oraz Rene Magritta, którzy stosowali zaskakujące zderzenia postaci i zwierząt z otaczającą je rzeczywistością. Sam artysta przyznawał się jednak do fascynacji malarstwem Łukasza Cranacha Starszego.

Kazimierz Mikulski - wystawy, nagrody i kolekcje

Debiut wystawienniczy Kazimierza Mikulskiego miał miejsce w 1945 roku na pierwszej wystawie Grupy Młodych Plastyków w Zakopanem. W 1948 roku artysta wziął udział w I wystawie Sztuki Nowoczesnej w krakowskim Pałacu Sztuki. W kolejnych latach swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych m.in. w Lipsku, Londynie, Paryżu, Sztokholmie i Wiedniu oraz 250 wystawach zbiorowych w kraju i na całym świecie.
Kazimierz Mikulski był laureatem wielu nagród: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki III stopnia za osiągnięcia w dziedzinie scenografii (1962), Złotej Odznaki Miasta Krakowa (1965), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1964), Nagrody Miasta Krakowa (1979) czy Nagrody Honorowej Fundacji Kultury Polskiej (1996).

Obrazy Kazimierza Mikulskiego są częścią wielu kolekcji prywatnych i muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu czy Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Kazimierza Mikulskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Kazimierza Mikulskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Kazimierza Mikulskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Kazimierza Mikulskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAZIMIERZA MIKULSKIEGO

x
«
»