PIOTROWSKI Antoni

PIOTROWSKI Antoni BIOGRAFIA

Przy łożu

Technika:olej, płótno
Wymiary:39,5 x 59,8 cm
55 x 76 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: "ANTONI | PIOTROWSKI"

Poza malarstwem o tematyce batalistycznej główną domeną sztuki Antoniego Piotrowskiego były rodzajowe sceny związane z życiem codziennym wsi mazowieckiej. Prezentowana praca ukazuje smutną scenę we wnętrzu ciemnej, chłopskiej chaty. Na posłaniu, na miękkiej poduszce leży chora kobieta, przy której czuwa pogrążony w modlitwie mąż i obierająca warzywa córka. W obrazie uwidacznia się wpływ twórczości pionierów realizmu w sztuce polskiej – Wojciecha Gersona i, przede wszystkim, Aleksandra Kotsisa. Trafne wydają się tutaj być skojarzenia obrazu Antoniego Piotrowskiego z dziełami Kotsisa przedstawiającymi śmierć matki (por. np. „Matula pomarli” (1868), Lwowska Galeria Obrazów). „Przy łożu” to praca, która silnie oddziałuje na emocje samym tematem, ale jego wymowa spotęgowana jest jeszcze wąską, brązowawą kolorystyką. Warte uwagi są również aspekty światłocieniowe, ewidentnie fascynujące malarza – zainteresowania te są widoczne np. w ukazaniu zacienionej głowy dziewczyny na tle jasnego okna.